Na hlavný obsah

Spojené kráľovstvo chce ľuďom do 29 rokov ponúkať aj iné vakcíny ako od AstraZenecy

Dôvodom sú veľmi zriedkavé prípady krvných zrazenín.

Spojené kráľovstvo chce ľuďom do 29 rokov ponúkať aj iné vakcíny ako od AstraZenecy
Príprava vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca na očkovanie. Foto: TASR/AP

Poradný orgán britskej vlády rozhodol, že ľuďom mladším ako 30 rokov budú v Spojenom kráľovstve (UK) pri očkovaní proti koronavírusu ponúkané aj iné vakcíny ako látka od firmy AstraZeneca, ak to bude možné. Správu priniesla v stredu (7. 4.) spravodajská stanica Sky News.

„Dospelým ľuďom vo veku od 18 do 29 rokov, ktorí nemajú zásadné zdravotné ťažkosti, by mala byť pri očkovaní proti COVID-19 ponúkaná alternatíva k vakcíne od AstraZeneca, ak je k dispozícii,“ uviedol Wei Shen Lim z britského Výboru pre očkovanie a imunizáciu (JCVI).

Dôvodom tohto rozhodnutia JCVI sú veľmi zriedkavé krvné zrazeniny, ktoré sa po vakcinácii touto látkou objavili v dosiaľ 79 prípadoch v UK, z ktorých 19 sa skončilo smrťou. Tri z týchto úmrtí sa týkali osôb mladších ako 30 rokov, informovala v stredu (7. 4.) na spoločnej tlačovej konferencií s predstaviteľmi JCVI šéfka britského Regulačného úradu pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA). Z celkovo 79 ľudí, u ktorých sa zrazeniny vyskytli, bolo 51 žien a 28 mužov vo veku 18 až 79 rokov.

Vakcínu od AstraZenecy v UK podali do 31. marca už vyše 20 miliónom ľudí, uviedla riaditeľka MHRA June Raineová. „Rizikovými sú štyria ľudia z milióna,“ zdôraznila. Zároveň dodala, aby lekársku pomoc vyhľadal ktokoľvek, kto po očkovaní spozoruje nežiaduce vedľajšie účinky.

Britský regulačný úrad dospel k záveru, že existuje možná súvislosť medzi podaním vakcíny vyvinutej spoločnosťou AstraZeneca a vedcami z Oxfordskej univerzity a „extrémne zriedkavou a nepravdepodobnou“ tvorbou krvných zrazenín s nízkou hladinou krvných doštičiek. MHRA je jedným z viacerých orgánov, ktoré analyzovali celosvetové údaje snažiac sa zistiť, či existuje prepojenie medzi očkovacou látkou od AstraZenecy a tvorbou krvných zrazenín. Možnú spojitosť skúmala aj EMA či Svetová zdravotnícka organizácia.

EMA v stredu pripustila súvislosť medzi vakcínou od spoločnosti AstraZeneca a krvnými zrazeninami a uviedla, že ich vznik by mal byť uvedený ako možný vedľajší účinok vakcíny. Pravdepodobným vysvetlením však podľa nej môže byť „imunitná odpoveď“ jednotlivcov na zaočkovanie touto vakcínou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet