Na hlavný obsah

Športové zväzy potešilo rozhodnutie hygienikov a návrat fanúšikov na tribúny

Podľa niektorých sú však podmienky nesplniteľné.

Športové zväzy potešilo rozhodnutie hygienikov a návrat fanúšikov na tribúny
Na snímke vľavo fanúšikovia futbalového MŠK Žilina a hokejového HK Poprad. Foto: TASR, koláž: RTVS

Už od utorka (27. 4.) môžu po dlhom čase zavítať do hľadísk slovenských športovísk na zápasy najvyšších domácich súťaží v basketbale, hádzanej, ľadovom hokeji a futbale aj fanúšikovia. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR totiž pod vplyvom zlepšujúcej sa situácie okolo pandémie koronavírusu v krajine povolil konanie hromadných podujatí v prípade profesionálnych súťaží vo vybraných športoch aj s prítomnosťou obecenstva. Počet divákov na podujatí nesmie prekročiť 25 % celkovej kapacity na sedenie, zároveň počet divákov môže byť maximálne 2 000 v exteriéri a 1 000 v interiéri. Všetky podmienky nájdete na tomto odkaze.

Kritika z basketbalových paluboviek

Fanúšikovia by teoreticky mohli prísť už na stredajšie basketbalové zápasy – semifinále play-off mužskej SBL vo Svite a Bratislave či finále ženskej extraligy v Piešťanoch. „Sme radi, že kompetentní myslia na to, ako vrátiť divákov na tribúny a na športoviská. Zároveň podmienky, ktoré ustanovuje vyhláška, sú v podstate nesplniteľné, ak štát nebude dotovať PCR testy pre športových fanúšikov. V tejto neľahkej dobe platiť desiatky eur len za testy, plus cenu lístka, aby sa človek mohol ísť pozrieť na basketbal, je pre 95 % ľudí nemysliteľné. Je nešťastné, že výnimku nemajú ani ľudia zaočkovaní už aj druhou dávkou, ktorých je na Slovensku aktuálne zhruba 350 000. Vravím, je to dobrý začiatok, ale neviem, koľko ľudí sa za týchto podmienok dostaneme do basketbalových hál,“ skonštatoval generálny sekretár Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Andrej Kuffa na webe SBA.

Zástupcovia hokeja veria v ďalšie kompenzácie

Vo štvrtok (29. 4.) štartuje finálová séria hokejovej extraligy medzi Zvolenom a Popradom. A už na prvom súboji by nemali chýbať ani priaznivci v hľadisku. „Fanúšikovia sú pre profesionálny hokej veľmi dôležití. Ako sme už avizovali pred začiatkom play-off, ich postupný návrat na tribúny bol pre nás prioritou. Už viac týždňov zástupcovia profesionálneho športu intenzívne komunikovali s predstaviteľmi príslušných inštitúcií. Tešíme sa, že si zainteresovaní vypočuli všetky argumenty a v zlepšujúcej sa pandemickej situácii povolili aj účasť divákov na športových podujatiach. Pre finalistov extraligy je to nový impulz. Naďalej však apelujeme na fanúšikov, aby dodržiavali všetky opatrenia, keďže boj s koronavírusom sme ešte nevyhrali. V Asociácii profesionálnych hokejových klubov (APHK) veríme, že kluby napokon dostanú aj kompenzácie za výpadky zo vstupného, ktoré boli v tejto sezóne citeľné. Súťažný ročník sa odohral len vďaka veľkej obetavosti majiteľov klubov a partnerov,“ uviedla riaditeľka APHK Aneta Büdiová.

Uvedené uvoľňovanie potešilo aj prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslava Šatana. „Sme veľmi radi, že iniciatíva, ktorú sme realizovali v kooperácii s vedcami a členmi konzília odborníkov, podnietila ÚVZ k povoleniu účasti divákov na hromadných podujatiach aj v ďalších športoch či odvetviach. V našom projekte budeme pokračovať tak, ako sme navrhli, aby sme si vedeli vyhodnotiť efektivitu a vykonateľnosť testovania pred hromadným podujatím a na základe výsledkov pripraviť plán účasti divákov na hokejových zápasoch v rôznych pandemických fázach v budúcnosti,“ povedal. V ľadovom hokeji sa uvedené povolenie týka iba extraligy. Slovenská reprezentácia absolvuje v príprave na MS v Lotyšsku víkendové súboje v Piešťanoch proti výberu Rakúska bez fanúšikov.

Tešia sa aj futbalové súťaže

Pred fanúšikmi by sa mali hrať už aj víkendové zápasy futbalovej Fortuna ligy. „Sme radi, že diváci sa môžu vrátiť na štadióny, je to dobrá správa. Futbal sa hrá pre ľudí a tí už na tribúnach veľmi chýbali. Vyhláškou sa budeme zaoberať a fanúšikov budeme o podrobnostiach informovať prostredníctvom nášho webového sídla,“ vyjadrila sa hovorkyňa Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Monika Jurigová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport