Na hlavný obsah

Sputnik V otestujeme, ak o to Slováci požiadajú, tvrdí šéf maďarskej diplomacie Szijjártó

Sme ochotní pomôcť, tvrdí Maďarsko.

Sputnik V otestujeme, ak o to Slováci požiadajú, tvrdí šéf maďarskej diplomacie Szijjártó
Na snímke sprava maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó a slovenský podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽANO). Foto: TASR/AP

Maďarsko otestuje vakcínu Sputnik V, ktorú Rusko dodalo Slovenskej republike, ak na to príde oficiálna požiadavka. V rozhovore pre komerčnú televíziu ATV to v pondelok (12.4.) povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, podľa ktorého Budapešť avizovala pri piatkovej (9.4.) návšteve slovenského vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), že je ochotná pomôcť.

Po tom, čo sme sa dohodli s Ruskom a neskôr aj s Čínou o dovoze očkovacích látok proti koronavírusu, ma oslovilo niekoľko ministrov zahraničných vecí európskych krajín, dokonca aj jeden predseda vlády, či by som nepomohol poskytnutím kontaktov, telefonických spojení, a či by som týmto dodávateľským krajinám nemohol avizovať, že im budú telefonovať,“ pripomenul Szijjártó.    

Dodal, že nebol dôvod nepomôcť, pretože situácia je ťažká a aj v iných krajinách zomierajú ľudia – a že ani chvíľu neváhal, lebo ide o ľudské životy.

„V súvislosti so Slovenskou republikou som viackrát pomohol pri udržiavaní kontaktov, avšak skutočnosť, že sa Slovensko s Ruskom napokon dohodlo, je už ich vecou. Ďalší vývoj udalostí na Slovensku súvisiaci s touto dohodou s Ruskom je zase záležitosťou Slovákov,“ reagoval šéf maďarskej diplomacie na otázku moderátora súvisiacu s tým, že otázka ruskej vakcíny viedla na Slovensku až k vládnej kríze.

Viem iba, že ma navštívil v Budapešti minulý piatok expremiér a terajší vicepremiér, ktorý požiadal o pomoc pri testovaní 200 000 vakcín – skladovaných v súčasnosti na Slovensku – v našom akreditovanom laboratóriu. Povedali sme, že ak existuje oficiálna požiadavka, tak, samozrejme, pomôžeme. Či však bude oficiálna požiadavka, v akej forme bude doručená, to je iná otázka. My sme na základe prosby avizovali, že dokážeme vyhovieť, máme na to kapacity a schopnosti.“

Péter Szijjártó, maďarský minister zahraničných vecí

Szijjártó minulý piatok (9.4.) po schôdzke s Matovičom povedal, že Maďarsko na základe žiadosti Slovenskej republiky pomôže testovať ruskú vakcínu Sputnik V v záujme toho, aby bolo možné zachrániť životy čo najviac občanov Slovenska.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko