Na hlavný obsah

Srbi čoskoro naplno rozbehnú výrobu vakcíny Sputnik V

Naplnili prvé série kontrolných liekoviek.

Srbi čoskoro naplno rozbehnú výrobu vakcíny Sputnik V
Na snímke ruská vakcína Sputnik V. Foto: TASR/AP

Moskva v stredu (14. 4.) oznámila začiatok výroby ruskej vakcíny Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 v Srbsku, informovala agentúra AFP. Srbsko sa tým stalo prvou európskou krajinou okrem Ruska a Bieloruska, kde budú vyrábať túto očkovaciu látku.

Srbsko uviedlo, že s výrobou začne 20. mája. Tamojší prezident Aleksandar Vučič má vo štvrtok (15. 4.) navštíviť virologický inštitút Torlak v Belehrade, kde budú vyrábať Sputnik V.

„Prvé série kontrolných liekoviek vakcíny Sputnik V boli naplnené v inštitúte Torlak v stredu,“ napísal na twitteri Nenad Popovič, srbský minister bez rezortu, ktorý má na starosti inovácie.

„Srbsko sa stalo prvou krajinou v južnej Európe, ktorá vyrába Sputnik V,“ uviedol Ruský fond priamych investícií (RFPI), ktorý finančne podporuje vývoj tejto vakcíny. RFPI dodal, že vakcínu by mohli neskôr zo Srbska vyvážať aj do ďalších krajín v oblasti Balkánu.

Rusko zaregistrovalo vakcínu Sputnik V už vlani v auguste, a to ešte pred spustením rozsiahlych klinických štúdií. Tento zrýchlený proces vyvolal obavy zo strany odborníkov. Odborný medicínsky časopis The Lancet neskôr zverejnil štúdiu, podľa ktorej je táto očkovacia látka bezpečná a má viac než 90-percentnú účinnosť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet