Na hlavný obsah

Únia miest podporila ZMOS. Za potravinové púšte je zodpovedná vláda, tvrdí

Podľa únie roky nerieši prehlbujúce sa regionálne rozdiely.

Únia miest podporila ZMOS. Za potravinové púšte je zodpovedná vláda, tvrdí
Ilustračná snímka Foto: TASR

Únia miest Slovenska (ÚMS) podporuje snahu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) odstrániť „potravinové púšte“ v niektorých regiónoch Slovenska a je presvedčená, že zodpovednosť za túto situáciu nesie v plnom rozsahu vláda. Už desaťročia nedokáže riešiť prehlbujúce sa regionálne rozdiely a odmieta posilniť miestnu samosprávu, uviedla v piatok (16. 4.) ÚMS.

„Posilnenie by malo vyzerať tak, aby miestna samospráva mohla účinnejšie pomáhať pri riešení dostupnosti služieb pre všetkých občanov, ktorí platia dane a verejný sektor im nedokáže zabezpečiť primerané služby,“ priblížila hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová. „ÚMS dlhodobo nalieha na systémovú zmenu rozdelenia právomocí a nástrojov a nepovažuje za dostatočné, ani trvalo udržateľné, hľadať jednorazové riešenia či podporné mechanizmy, ktoré sa menia podľa toho, kto si sadne na ministerskú stoličku, a ktoré prispievajú k závislosti miest a obcí od centrálnej vlády,“ dodala.

Únia považuje za problém roztrieštenosť zodpovednosti za rozvoj regiónov a upozorňuje na potrebu rekonštrukcie ústredných orgánov štátnej i miestnej štátnej správy. „Je nepochopiteľné, prečo máme osobitne zodpovedné jedno ministerstvo za regionálny rozvoj, druhé za mestský rozvoj a za vidiecky rozvoj tretie ministerstvo. Týmto nielenže komplikujeme ucelené stratégie a dobré zákony, ale trieštime aj efektívne využitie zdrojov,“ myslí si ÚMS.

Nerozumie tiež, prečo nedokáže ministerstvo pôdohospodárstva nastaviť program rozvoja vidieka tak, aby podporilo dostupnosť základných služieb pre obyvateľov menších obcí. „Darí sa to robiť v iných štátoch s obdobnými problémami a skúsenosťami, tak prečo nedokáže rezort výraznejšie podporiť program obnovy dediny tak, ako v susednej Českej republike, ale aj v Rakúsku či Bavorsku?“ pýta sa ÚMS. Domnieva sa, že viac aktivity by mali v tejto problematike vyvíjať vyššie územné celky, ktoré sú „zodpovedné za rovnovážny rozvoj územia, ktoré spravujú.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika