Na hlavný obsah

Úrady v Poľsku a Mexiku odhalili falošné vakcíny. Niekoľkých nimi aj zaočkovali

Cena za dávku sa pohybuje v stovkách eur.

Úrady v Poľsku a Mexiku odhalili falošné vakcíny. Niekoľkých nimi aj zaočkovali
Na snímke ampulka s vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech. Foto: TASR/AP

V Mexiku a v Poľsku objavili napodobeniny proticovidovej vakcíny od americkej spoločnosti Pfizer. Zrejme ide o prvý potvrdený prípad objavu falošných proticovidových vakcín, informovala v stredu (21. 4.) agentúra DPA s odvolaním sa na reportáž zverejnenú v americkom denníku Wall Street Journal (WSJ).

Falošné liekovky očkovacej látky konzorcia Pfizer/BioNTech objavili príslušné orgány Mexika a Poľska v rámci osobitných vyšetrovaní. Vakcíny zabavené v Mexiku mali zároveň falošné nálepky, zatiaľ čo tie v Poľsku boli plnené neznámou tekutinou, pravdepodobne prípravkom proti vráskam.

Firma Pfizer následne vykonala testy, ktoré potvrdili, že ide o napodobeniny. Zdravotnícke úrady v mexickom štáte Nuevo León potvrdili, že falošnú vakcínu dostali ôsmi ľudia, ktorí za jednu dávku zaplatili 1 000 dolárov (831 eur). Nehlásili však žiadne nežiaduce účinky.

Reagovala aj poľská kampaň

Napodobeniny vakcín našli v Poľsku policajti v januári pri prehliadke bytu. Poľské úrady potvrdili, že falošné vakcíny nikomu nepodali.

Ako však uvádza agentúra PAP, v reakcii na správy médií o falošných vakcínach v utorok na twitterovom účte poľskej vakcinačnej kampane zverejnili príspevok, podľa ktorého „všetky vakcíny distribuované v rámci poľského Národného očkovacieho programu pochádzajú priamo od výrobcov a sú certifikované“.

Kriminálna aktivita v súvislosti s vakcínami proti COVID-19 pramení z ich nedostatku, pripomína DPA. Výrobcovia vakcín pri odhaľovaní napodobenín spolupracujú s policajnými zbormi po celom svete.

Predaj na internete

Úrady v USA, Mexiku a iných krajinách zrušili viac ako desiatku webových stránok, ktoré predávajú falošné vakcíny a žiadajú od ľudí ich osobné údaje.

Podľa reportáže WSJ objavili napodobneniny vakcín aj úrady v Číne a Južnej Afrike. Mexiko zároveň vyšetruje zásielku zabavenú v súkromnom lietadle smerujúcom do Hondurasu. Ide o 6 000 dávok látky, ktorá vyzerá ako ruská vakcína Sputnik V.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet