V Spojených štátoch žije vyše 331 miliónov ľudí. Vyplýva to z posledného sčítania ľudu, ktorého výsledky v pondelok (26. 4.) zverejnil americký úrad. V krajine žije o 7,4 percenta viac ľudí ako v roku 2010, kedy sa Američania sčítali naposledy. Výsledky sčítania ľudu majú vplyv na viacero aspektov života obyvateľov krajiny, uviedla televízia CNN. Na ich základe sa napríklad upravuje rozdelenie kresiel v Snemovni reprezentantov, teda de facto hlasovacia sila jednotlivých štátov v Kongrese. Štatistiky sú rozhodujúce aj pre rozdeľovanie dotácií federálnej vlády.
Medzi americké štáty, ktoré po novom získajú viac kresiel v Snemovni reprezentantov, patrí napríklad Texas, Florida alebo Severná Karolína. Tento posun by mohol zvýšiť šance republikánov pripraviť vo voľbách do Kongresu v budúcom roku demokratov o ich väčšinu v Snemovni reprezentantov, uviedla agentúra Reuters.
V roku 2022 sa bude rovnako ako každé dva roky rozhodovať o obsadení celej Snemovne reprezentantov a o tretine senátorských kresiel. Kreslá v Snemovni reprezentantov sa pritom rozdeľujú medzi 50 amerických štátov na základe ich populácie. A rozdelenie kresiel sa každých desať rokov na základe výsledkov sčítania ľudu upravuje.
Minuloročné sčítanie ľudu ukázalo, že v Spojených štátoch žije 331 449 281 obyvateľov, čo je nárast o viac ako sedem percent oproti poslednému sčítaniu. Zároveň je to druhý najnižší desaťročný nárast počtu obyvateľov v histórii Spojených štátov. Pomalšie rástol počet ľudí žijúcich v USA len v 30. rokoch minulého storočia, teda počas Veľkej hospodárskej krízy. V posledných desiatich rokoch sa v krajine rodilo menej detí a pre tvrdú protiimigračnú politiku administratívy bývalého prezidenta Donalda Trumpa prichádzalo tiež menej migrantov, podotkla agentúra Reuters, podľa ktorej sa zverejnenie výsledkov posledného sčítania ľudu oneskorilo pre pandémiu covidu.