Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Všetky členské asociácie UEFA odsúdili vznik Superligy

Futbal nie je chamtivosť, ale vášeň, odkázal prezident únie.

Všetky členské asociácie UEFA odsúdili vznik Superligy
Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin. Foto: TASR/AP

Všetkých 55 členských asociácií Európskej futbalovej únie (UEFA) v utorok (20. 4.) jednomyseľne schválilo deklaráciu, ktorá ostro odsudzuje vytvorenie Európskej Superligy (ESL). Jej vznik oznámilo v nedeľu (18. 4.) v noci dvanásť európskych veľkoklubov z Anglicka, Španielska a Talianska.

„My sme európsky futbal, oni nie. Nech sa stane čokoľvek, futbal bude prinášať ľudom radosť a emócie. Futbal nie je chamtivosť, ale vášeň,“ povedal prezident UEFA Aleksander Čeferin. Únia zverejní celé znenie deklarácie na webe.

Slovinec tiež odkázal majiteľom šiestich anglických klubov, že si stále môžu rozmyslieť svoj zámer vstúpiť do Európskej Superligy. Apeloval na vlastníkov z USA, Ruska či Spojených arabských emirátov, aby rešpektovali anglickú futbalovú tradíciu a tamojších fanúšikov. „Páni, urobili ste veľkú chybu. Možno je to chamtivosť, arogancia, neúcta alebo úplné ignorovanie anglickej futbalovej kultúry. Nezáleží, čo z toho je pravda, podstatné je, že stále existuje čas na nápravu. Chyby sa môže dopustiť každý. Zapojte rozum, nie lásku k futbalu, pretože zrejme niektorí z vás jej veľa nemajú,“ uviedol podľa agentúry AP.

„Superliga ohrozuje historickú pyramídovú štruktúru európskeho futbalu. Nesmieme prehrať tento zápas. Sebeckosť nahradila solidaritu, peniaze sa stali dôležitejšími než sláva, chamtivosť predstihla lojalitu a dividendy vytlačili vášeň. Pre niektorých sa z fanúšikov stali zákazníci a zo súťaží je tovar. Futbal patrí všetkým, lebo je súčasť nášho dedičstva. Rešpektujme históriu, tradície, rešpektujme ostatných ľudí. To sú hodnoty, ktoré niečo znamenajú. Stále je čas na zmenu,“ dodal Čeferin.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport