Na hlavný obsah

Vyšetrovanie výbuchov vo Vrběticiach? Prehliadka marazmu, znie z Ruska

Hovorkyňa rezortu zahraničia hovorí o „hanbe“.

Vyšetrovanie výbuchov vo Vrběticiach? Prehliadka marazmu, znie z Ruska
Na snímke horiaci muničný sklad za obcou Vrbětice v roku 2014 a ruská vlajka. Foto: TASR/AP/koláž RTVS

Vyšetrovanie výbuchov muničného skladu vo Vrběticiach v Českej republike označila v utorok (20. 4.) hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová za „prehliadku marazmu“. Miestne úrady nevedeli, že muničný sklad už armáda nevyužívala, ale že boli prenajaté súkromníkom, povedala rozhlasovej stanici Vesti FM v súvislosti s krízou v česko-ruských vzťahoch po vzájomnom vyhostení veľkého počtu diplomatov.

„Sedem rokov české úrady neboli schopné odpovedať na otázku, kto je vinný. Nedokázali odpovedať ani na otázku, čo sa tam stalo. Je to paradoxné, ale žiadne oficiálne materiály k tomuto prípadu nie sú,“ uviedla hovorkyňa ruskej diplomacie. „Tu je odpoveď na vašu otázku, vrátane toho, kto má prospech z celej tej prehliadky marazmu – bolo vyšetrovanie a na nič sa neprišlo. Ľuďom bolo potrebné niečo predložiť – našli Petrova a Boširova. Hanba? Hanba,“ dodala Zacharovová.

Podľa jej vyjadrenia v priebehu vyšetrovania „vyšla najavo fantastická vec“. „Miestne úrady nevedeli, že od roku 2006 muničný sklad armáda nevyužíva a že ministerstvo obrany prenajalo skladové priestory súkromným zbrojným spoločnostiam. Obrovské množstvo zbraní, ktoré bolo v skladoch osem rokov, bolo bez akejkoľvek kontroly zo strany úradov,“ povedala hovorkyňa.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet