Na hlavný obsah

Až 99 zo 100 miest najviac ohrozených znečisteným životným prostredím sa nachádza v Ázii

Najhoršia budúcnosť čaká zrejme Indiu.

Až 99 zo 100 miest najviac ohrozených znečisteným životným prostredím sa nachádza v Ázii
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Zo 100 miest po celom svete, ktoré sú najviac ohrozené environmentálnymi rizikami, sa všetky okrem jedného nachádzajú v Ázii a štyri pätiny z nich sú v Indii a Číne. Vyplýva to zo zverejneného hodnotenia rizík, z ktorého vo štvrtok (13. 5.) citovala tlačová agentúra AFP.

Vyše 400 veľkých miest po celom svete s celkovým počtom obyvateľov 1,5 miliardy je „vysoko“ alebo „extrémne“ ohrozených kombináciou škodlivých javov ako život skracujúce znečistenie ovzdušia, zmenšovanie zásob vody, smrtiace vlny horúčav, prírodné katastrofy a klimatická zmena, píše sa v správe.

Potápajúce sa indonézske megamesto Jakarta je na vrchole tohto neradostného rebríčka – trápi ju znečistené ovzdušie, záplavy a horúčavy, ale to najhoršie ešte len má prísť.

Najskľučujúcejšia budúcnosť zo všetkých krajín sveta však zrejme čaká Indiu, kde sa nachádza 13 z 20 najohrozenejších miest. Indické mesto Dillí je na druhej priečke v globálnom indexe 576 miest, ktorý stanovujú analytici pre podnikateľské riziká z firmy Verisk Maplecroft. Po Dillí nasledujú v rámci Indie mestá Čennaí (3. priečka), Ágra (6.), Kánpur (10.), Džajpur (22.) a Lakhnaú (24.). Bombaj a jeho 12,5 milióna obyvateľov obsadili 27. priečku.

Ak sa vezme do úvahy iba znečistenie ovzdušia – ktoré spôsobuje po celom svete vyše sedem miliónov predčasných úmrtí ročne, vrátane milióna v Indii, tak 20 miest s najhoršou kvalitou ovzdušia na svete, ktoré majú zároveň najmenej milión obyvateľov, sa nachádza práve v Indii. Dillí má v tomto vedúcu pozíciu.

Až 35 z 50 miest vo svete, ktoré najviac trápi znečistenie vody, sa nachádza v Číne, uvádza sa v správe.

Lima, metropola juhoamerického Peru, je jediným neázijským mestom zaradeným do „TOP stovky“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet