Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Bieloruský súd poslal za mreže sedem členov demokratickej opozície

Všetci boli súdení za účasť na prodemokratických protestoch.

Bieloruský súd poslal za mreže sedem členov demokratickej opozície
Protestujúci s historickou národnou vlajkou Bieloruska počas pochodu proti výsledkom zmanipulovaných volieb v uliciach Minsku. Foto: SITA/AP

V bieloruskom meste Mahiľov v utorok (25. 5.) odsúdili vodcu jednej z bieloruských opozičných strán, spisovateľa Pavla Seviarynca, a šesť ďalších opozičných aktivistov. Dostali tresty odňatia slobody vo výške od štyroch do sedem rokov, oznámila agentúra AFP.

Paval Seviarynec  pôsobil ako spolupredseda organizačného výboru strany Bieloruská kresťanská demokracia a súd mu ako trest vymeral sedem rokov odňatia slobody. Na štyri roky, čo je najnižší trest, pôjde jediná obžalovaná žena – aktivistka a redaktorka online médií Iryna Ščasná.

Dôvodom trestu je účasť na protestoch

Všetkých sedem aktivistov bolo v Mahiľove súdených od polovice mája pre účasť na „masových nepokojoch“, ako úrady nazývajú protesty proti falšovaniu výsledkov prezidentských volieb z vlaňajšieho augusta.

Aktivisti za ľudské práva vyhlásili obžalovaných v tomto procese za politických väzňov. Oficiálne médiá označujú obžalovaných v tejto trestnej veci za „skupinu Cichanovskij-Statkevič“ – ide o blogera a aktivistu Siarheja Cichanovského a opozičného politika Mikalaja Statkeviča, ktorí chceli kandidovať v prezidentských voľbách proti Alexandrovi Lukašenkovi.   

Odsúdili aj novinárov, ktorí prišli o procese informovať

Súd v Mahiľove v polovici mája odsúdil na 20 dní väzenia aj dvoch novinárov, ktorí do mesta prišli, aby informovali o procese so Sevjaryňcom. Reportéra miestneho spravodajského portálu Uladzimira Lapceviča a dopisovateľa nemeckej stanice Deutche Welle Aljaksandra Burakova pred budovou súdu zadržala polícia a obvinila ich z „nepovoleného zhromaždenia“. Burakov pred súdom uviedol, že vo väzbe bol vystavený „mučeniu a neľudskému zaobchádzaniu“.

Bielorusko zažilo bezprecedentné hromadné protesty proti režimu po prezidentských voľbách z vlaňajšieho augusta. Ich víťazom bol totiž opätovne vyhlásený Alexandr Lukašenko, ktorý v krajine vládne už od roku 1994. Ľudia vyšli do ulíc protestovať proti falšovaniu volieb, ale poriadkové sily po čase demonštrácie potlačili, desaťtisíce ľudí zadržali a opozičných lídrov uväznili či prinútili k emigrácii. Následne sa zamerali na likvidáciu nezávislých médií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet