Na hlavný obsah

Britské ministerstvo zdravotníctva sa obáva indickej mutácie: Zrejme vytlačí aj britskú

Súčasné vakcíny by mali byť účinné.

Britské ministerstvo zdravotníctva sa obáva indickej mutácie: Zrejme vytlačí aj britskú
Zdravotníci v ochranných odevoch držia vzorky počas testovania na COVID-19. Foto: TASR/AP

Britské ministerstvo zdravotníctva sa obáva, že indická mutácia koronavírusu sa stane vo Veľkej Británii čoskoro dominantnou. Minister zdravotníctva Matt Hancock v nedeľu (16. 5.) potvrdil, že tento variant je „viac prenosnejší ako dominujúci britský“. „Je pravdepodobné, že sa z neho stane prevládajúci variant,“ dodal pre BBC.

Zároveň potvrdil, že vedci „sú do veľkej miery presvedčení“, že súčasné vakcíny zaberú aj proti tomuto variantu a nie je žiaden dôkaz o tom, že by spôsobil vážnejší priebeh ochorenia COVID-19. Vláda sa obáva, že by nová mutácia mohla zabrzdiť otvárenie krajiny. V niektorých oblastiach sa preto rozhodla pre rozsiahle testovanie a urýchlenie očkovania.

V pondelok (17. 5.) sa aj napriek tomu uvoľnia ďalšie opatrenia. Ľudia v Anglicku budú môcť konzumovať jedlo v reštauráciách alebo si dať vo vnútri obľúbený nápoj. Takisto môžu ísť do kina alebo navštíviť iné domácnosti, čo mali niekoľko mesiacov zakázané.

Premiér Boris Johnson varoval, že ak indická mutácia spôsobí vážnejšie problémy, môže oddialiť júnové zrušenie všetkých zostávajúcich obmedzení.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet