Na hlavný obsah

„Búrlivý energetický ekosystém.“ NASA zverejnila unikátnu snímku centra Mliečnej dráhy

Založená je na 370 pozorovaniach.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil novú, fascinujúcu snímku rušného vysokoenergetického centra našej galaxie, jadra Mliečnej dráhy. Napísala o tom v sobotu (29. 5.) agentúra AP.

Fotografia je založená na 370 pozorovaniach, ktoré v priebehu posledných dvoch desaťročí uskutočnilo röntgenové observatórium Chandra X-Ray pracujúce na obežnej dráhe Zeme. Zobrazuje miliardy hviezd a nespočetné množstvo čiernych dier v centre galaxie. Pre dosiahnutie lepšieho kontrastu sa na spracovaní snímky z orbitálneho observatória podieľal aj jeden rádioteleskop v Juhoafrickej republike.

Na snímke rušné vysokoenergetické centrum Mliečnej dráhy.Foto: NASA
Foto: NASA

Astronóm Daniel Wang z americkej univerzity UMass Amherst uviedol, že na snímke pracoval celý rok, počas ktorého bol pre koronavírusovú pandémiu zavretý doma. „To, čo vidíme na snímke, je búrlivý energetický ekosystém v centre našej galaxie,“ napísal Wang v e-maile, približuje AP.

„Je tam veľa pozostatkov supernov, čiernych dier a neutrónových hviezd. Každá röntgenová bodka alebo röntgenový náčrt predstavuje energetický zdroj, a z nich väčšina je v centre (galaxie),“ vysvetľuje bádateľ.

Toto rušné vysokoenergetické galaktické centrum je od planéty Zem vzdialené 26 000 svetelných rokov. Wangova práca vychádza v júnovom vydaní odborného časopisu Monthly Notices (MNRAS), periodika v Londýne sídliacej Kráľovskej astronomickej spoločnosti (RAS). Orbitálny teleskop Chandra X-Ray vypustil na obežnú dráhu v roku 1999 raketoplán Columbia v rámci misie STS-93.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet