Poľsko nepretržite podporuje Ukrajinu na jej ceste do Severoatlantickej aliancie (NATO) a Európskej únie, uistil v pondelok (3. 5.) vo Varšave poľský prezident Andrzej Duda svojho ukrajinského kolegu Volodymyra Zelenského. Ukrajina by podľa poľského hostiteľa, citovaného miestnymi médiami, mala na júnovom samite NATO dostať cestovnú mapu k ďalšiemu členstvu v Aliancii.
Ukrajinský prezident sa vo Varšave spoločne s prezidentmi pobaltských štátov zúčastnil na oslavách 230. výročia prijatia prvej poľskej ústavy a s poľským prezidentom mal tiež bilaterálne rokovania.
Duda po stretnutí zdôraznil, že Ukrajina patrí k „spoločnému kultúrnemu, historickému a systémovému kmeňu“ v Európe. So Zelenským rokoval hlavne o problémoch bezpečnosti Ukrajiny, o Ruskom okupovanom Kryme a proruskými separatistami obsadených územiach v Doneckej a Luhanskej oblasti. Diskutovali tiež o koncentrácii ruských jednotiek pri ukrajinských hraniciach v posledných mesiacoch.
„Z tohto hľadiska sme rokovali o blížiacom sa samite Severoatlantickej aliancie, ktorý sa uskutoční o poldruha mesiaca v polovici júna v Bruseli, kde sa táto téma nepochybne tiež bude preberať,“ povedal Duda. Upozornil, že s bezpečnosťou Ukrajiny súvisí aj bezpečnosť celej strednej Európy, a zdôraznil, že Ukrajine by sa mala formálne ukázať cesta, ktorou by sa mala uberať k členstvu v NATO. Získanie „cestovnej mapy“ je podľa Dudu zásadnou vecou pre Ukrajinu, v čom ju podporuje Poľsko a tiež ďalší „priatelia v našej časti Európy“.
Zelenskyj poznamenal, že ešte pred vlastnými augustovými oslavami ukrajinskej nezávislosti, na ktoré Dudu pozval, sa uskutoční „samit krymskej platformy“, na ktorý pozval „výlučne priateľov Ukrajiny“ a kde by sa po prvý raz malo hovoriť o ukončení okupácie Krymu. Poľsku a Dudovi poďakoval za „podporu ukrajinských túžob“ a za pevné stanovisko ohľadom územnej celistvosti Ukrajiny.
„Viem, že medzi našimi štátmi a národmi sú isté nevyriešené historické otázky, ale som presvedčený, že v budúcnosti budú vyriešené a nebude medzi nami nepochopenie,“ povedal Zelenskyj. Duda pripustil, že tieto historické otázky sú ťažké, pretože aj história oboch národov bola ťažká, verí však, že to sa dá vďaka dobrej vôli a snahe nájsť múdre riešenia zvládnuť. Varšavu a Ukrajinu delí napríklad pohľad na masakry Poliakov ukrajinskými nacionalistami na Volyni na západe Ukrajiny za druhej svetovej vojny. Kým podľa Varšavy išlo o genocídu, podľa Kyjeva sa etnických čistiek v tom čase dopúšťali obe strany.
Ukrajina sa roky usiluje o členstvo v NATO, čo ale podľa názoru západných komentátorov v blízkej dobe pravdepodobne nedosiahne. Kyjev si na tento rok podľa skoršieho vyjadrenia ukrajinského ministra obrany kladie za cieľ dostať od samitu NATO akčný plán členstva.