Na hlavný obsah

Dvaja horolezci nakazení koronavírusom zdolali Mount Everest

Príznaky začali pociťovať pri zostupe.

Dvaja horolezci nakazení koronavírusom zdolali Mount Everest
Na snímke pohľad na Mount Everest (uprostred). Foto: TASR/AP

Dvom Islanďanom sa podarilo vystúpiť na vrchol Mount Everestu aj napriek nákaze koronavírusom. V piatok (28. 5.) o tom informovala agentúra AFP.

Islandskí horolezci Sigurdur Sveinsson a Heimir Hallgrímsson začali mať podozrenie, že sa infikovali koronavírusom, keď dosiahli nadmorskú výšku 7 000 metrov. Pred výstupom boli obaja negatívne testovaní na prítomnosť koronavírusu.

„V tom čase a na tom mieste sme sa nemali ako otestovať,“ napísali horolezci v príspevku zverejnenom na webstránke organizácie Umhyggja.

Dvojica dosiahla vrchol Mount Everestu v pondelok (24. 5.) skoro ráno miestneho času. „Počas zostupu sme obaja začali pociťovať vyčerpanie, kašlali sme a necítili sme sa dobre. Keď sme opúšťali jeden z táborov, Sigiho pľúca na tom boli zle a potreboval kyslík,“ píše sa v príspevku.

Napriek všetkým ťažkostiam sa im však podarilo nakoniec v stredu (26. 5.) dostať späť do základného tábora, kde ich oboch otestovali a potvrdili nákazu covidom.

V posledných týždňoch zo základného tábora pod Mount Everestom evakuovali pre nákazu koronavírusom už viac ako 30 horolezcov. Nepálske úrady však naďalej popierajú, že sa na Evereste nachádzajú infikovaní ľudia.

Mount Everest sa nachádza v nepálsko-čínskom pohraničí a vlani obe krajiny pre pandémiu koronavírusu dočasne zastavili výstupy na najvyššiu horu sveta. Tento rok však Nepál v snahe obnoviť cestovný ruch vydal povolenie vystúpiť na horu 408 cudzincom.

Čína povolila výstup len 38 osobám, začiatkom mája však práve pre obavy z opätovného šírenia koronavírusu rozhodla zrušiť tohtoročnú jarnú horolezeckú sezónu z tibetskej strany Mount Everestu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet