Na hlavný obsah

EMA spustila predbežné posudzovanie čínskej vakcíny

Agentúra vyhodnotí, či výnosy vakcíny prevažujú riziká.

EMA spustila predbežné posudzovanie čínskej vakcíny
Na archívnej snímke pracovník kontroluje injekčné striekačky s vakcínou proti koronavírusu od firmy Sinovac. Foto: TASR/AP

Európska lieková agentúra (EMA) v pondelok (4. 5.) oznámila, že začala priebežné posudzovanie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od čínskej spoločnosti Sinovac.

Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP) sa rozhodol začať s posudzovaním na základe výsledkov priebežných laboratórnych a klinických štúdií. Tie potvrdzujú, že vakcína Vero Cell spúšťa tvorbu protilátok, ktoré sa zameriavajú na koronavírus SARS-CoV-2 a môžu pomôcť v ochrane pred ochorením COVID-19.

EMA podľa svojich vyjadrení bude údaje priebežne vyhodnocovať s cieľom zistiť, či prínosy vakcíny prevážia nad rizikami. Posudzovanie bude pokračovať, až kým nebude k dispozícii dostatok dôkazov na oficiálne schválenie vakcíny na použitie v EÚ.

„Nateraz nie je známe, kedy bude táto vakcína registrovaná,“ uviedol v utorok Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Priebežné hodnotenie však umožňuje proces urýchliť.

EMA v súčasnosti priebežne posudzuje aj ruskú vakcínu Sputnik V a očkovacie látky od americkej spoločnosti Novavax a nemeckej firmy CureVac. Na použitie v EÚ agentúra dosiaľ schválila štyri vakcíny od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech, americkej firmy Moderna, britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca a amerického výrobcu Johnson & Johnson.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet