Na hlavný obsah

Lichtenštajnského princa obvinili zo zastrelenia najväčšieho medveďa v Rumunsku

Označovali ho aj za najväčšieho v celej Európskej únii.

Lichtenštajnského princa obvinili zo zastrelenia najväčšieho medveďa v Rumunsku
Na ilustračnej snímke je medveď hnedý. Foto: TASR/AP

Environmentálne organizácie obvinili lichtenštajnského princa zo zastrelenia najväčšieho žijúceho medveďa na území Rumunska, ktorého sa mal dopustiť v rozpore so zákazom tzv. trofejového lovu veľkých šeliem. Informoval o tom v stredu denník The Guardian.

Rumunská mimovládna organizácia Agent Green a rakúska VGT tvrdia, že medveď nazývaný Arthur bol zastrelený v marci v chránenej oblasti Karpát lichtenštajnským princom Emanuelom. Princ, ktorý má bydlisko v rakúskej obci Riegersburg, dostal podľa zmienených organizácií od rumunského ministerstva životného prostredia osobitné povolenie na odstrel istej medvedice, ktorá spôsobovala škody na usadlostiach v sedmohradskej obci Ojdula.

„Princ však nezabil problémovú medvedicu, ale medvedieho samca, ktorý žil hlboko v lesoch a nikdy sa nepribližoval k obývaným oblastiam. Medveďa v danej oblasti dlhé roky sledoval strážca z Agent Green, pričom zviera nebolo zvyknuté na prítomnosť človeka,“ uviedli organizácie. Podľa oficiálnych poľovníckych dokumentov, z ktorých citovala tlačová agentúra AP, mal princ Emanuel štvordňové povolenie na lov v župe Covasna a 13. marca „skolil“ sedemnásťročného hnedého medveďa, za čo údajne zaplatil 7 000 eur.

Gabriel Paun, riaditeľ organizácie Agent Green, uviedol, že išlo o najväčšieho medveďa spozorovaného v Rumunsku a pravdepodobne aj najväčšieho medveďa v celej Európskej únii. Medvede hnedé sú živočíšne druhy chránené rumunskými aj medzinárodnými zákonmi. Bukurešť zakázala trofejový lov v roku 2016. Vláda však následne udeľovala výnimky z tohto zákazu, a to v prípade medveďov, ktorí spôsobovali vážne škody alebo ohrozovali ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet