Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Matovič po návrate z Pittsburghu: Buď zrealizujeme investície, alebo výroba ocele na východe zanikne

Je podľa neho otázkou, či štát pomôže.

Matovič po návrate z Pittsburghu: Buď zrealizujeme investície, alebo výroba ocele na východe zanikne
Minister financií Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie po rokovaní v Pittsburghu o budúcnosti U. S. Steel. Foto: TASR

Buď sa nám podarí dohodnúť na zrealizovaní investície, alebo pôjde postupne výroba ocele na východe krajiny do zániku. Po návrate z rokovaní v Pittsburghu o budúcnosti U. S. Steel Košice to v piatok (14. 5.) vyhlásil minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Uviedol, že na stretnutie do USA išla slovenská delegácia preto, aby pomohla košickej fabrike zachovať výrobu. „Všetci vieme, že U. S. Steel Košice sú ekonomickým lídrom východného Slovenska, sú baštou zamestnanosti Košíc a okolia,“ podotkol Matovič s tým, že oceliarne na Slovensku pôsobia už 23 rokov. Dodal, že trh s oceľou je v súčasnosti pod veľkým tlakom a oceliarske firmy po celom svete sa dostávajú do záporných čísel a mnohé skrachovali. Zároveň tieto firmy ovplyvňujú aj tlaky Európskej komisie na znižovanie emisií.

„Slovensko sa hrdo hlási k záväzku EÚ znížiť produkciu CO2 do roku 2030,“ uviedol Matovič,“ a preto je podľa neho jedinou cestou na dosiahnutie tohto cieľa dekarbonizácia, čiže zmena spôsobu výroby vo fabrike. Aktuálne podnik produkuje v troch vysokých peciach, s ktorými súvisia emisie v objeme miliónov ton CO2 ročne.

Pozrite si viac v reportáži RTVS:

Priblížil, že v rámci zmeny spôsobu výroby by išlo o výmenu vysokých pecí na elektrické, čím by došlo k zníženiu emisií oceliarní o 80 %. Vzhľadom na to, že by išlo o obrovskú investíciu, približne 1,5 miliardy eur, podľa Matoviča sa naskytuje otázka, či by oceliarne nemali dostať pomoc z Plánu obnovy či iných zdrojov. V Pláne obnovy je na dekarbonizáciu vyčlenených 350 miliónov eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika