Na hlavný obsah

Na Novom Zélande pre záplavy evakuovali stovky obyvateľov

Pri záchranných prácach asistovala aj helikoptéra.

Na Novom Zélande pre záplavy evakuovali stovky obyvateľov
Zaplavené územie v novozélandskom regióne Canterbury. Foto: TASR/AP

Novozélandská armáda v pondelok (31. 5.) evakuovala stovky obyvateľov zo záplavami postihnutých oblastí Južného ostrova, kde prudký dážď odniesol mosty a zablokoval cestné spojenia. Informovala o tom agentúra AFP.

Približne 300 domácností v okrese mesta Canterbury podľa miestnych médií evakuovali a úrady civilnej obrany zriadili útočiská v školách a športových centrách.

Rieky sa vyliali zo svojich korýt po tom, ako v tejto oblasti v priebehu dvoch dní zaznamenali 400 milimetrov zrážok. Úrady vyhlásili zriedkavý „červený“ stupeň výstrahy a v Canterbury aj mimoriadny stav.

Starosta mesta Ashburton v okrese Canterbury oznámil, že celé mesto s 35 000 obyvateľmi sa stalo nedostupným po zničení štyroch mostov a poškodení cestných komunikácií.

Na pomoc prišla aj armáda

Ozbrojené zložky Nového Zélandu (NZDF) oznámili, že nasadili vojakov, vozidlá a sanitky. NZDF zahŕňajú vojenské námorníctvo, armádu a vzdušné sily.

Jedna z ich helikoptér zachránila tri osoby v okolí mesta Ashburton v okrese Canterbury. Jedného muža vyzdvihla zo stromu a starší pár zo strechy automobilu, píše AP.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová má postihnutú oblasť navštíviť v utorok (1. 6.).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet