Na hlavný obsah

Nehnuteľnosti na bývanie medziročne zdraželi o viac ako 15 percent

Ceny nájmov razili opačný trend.

Nehnuteľnosti na bývanie medziročne zdraželi o viac ako 15 percent
Na snímke rozostavaný bytový komplex v Bratislave. Foto: TASR

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie vzrástli v 1. kvartáli tohto roka medzištvrťročne o 4,2 %. Rast bol zaznamenaný vo všetkých krajoch, najviac v Trenčianskom a Nitrianskom. Výraznejšie zdraželi rodinné domy, tempo rastu cien bytov, naopak, mierne spomalilo. Vyplýva to z najnovšieho komentára analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS).

Analytici podotkli, že vývoj v sektore stavebníctva tiež signalizuje pokračovanie slabšej ponuky nových nehnuteľností, čo môže pomôcť rastu cien nehnuteľností aj v blízkej budúcnosti. V kombinácii s predpokladaným mzdovým vývojom tak môže byť bývanie menej dostupné.

Medziročne narástli ceny nehnuteľností na bývanie o 15,5 %. Priemerná cena bývania vzrástla na začiatku roku 2021 o približne 77 eur za štvorcový meter (m2) a dosiahla úroveň 1 930 eur za m2. Najmenším dielom sa na raste cien podieľali Prešovský a Banskobystrický kraj. Priemerná cena bytov sa v úvode roka zvýšila o 53 eur za m2 na 2 179 eur za m2. Medzištvrťročná dynamika sa spomalila na 2,5 % (medziročne 8,6 %). Oproti minulému štvrťroku rástli najrýchlejšie ceny jednoizbových a štvorizbových bytov.

Ceny nájmov nerástli

Priemerná cena domov vzrástla o 102 eur za m2, pričom dosahuje úroveň 1 471 eur za m2. V porovnaní s minulým štvrťrokom to predstavuje rast 7,4 % (medziročne 16,4 %). „Medzikvartálny rast ponukových cien nehnuteľností bol na začiatku roku 2021 v regiónoch pomerne vyrovnaný,“ podotkli analytici. Jedinými výnimkami sú slabší Banskobystrický a Prešovský kraj, aj v nich však sledujú analytici rast. Najrýchlejšie rástli ceny v Trenčianskom (5,7 %) a Nitrianskom kraji (4,9 %).

Ceny bytov rástli medzištvrťročne najrýchlejšie v Trenčianskom kraji (6 %), najväčší príspevok dosiahol okres Považská Bystrica. Najvyšší rast cien domov zaznamenal Prešovský kraj (10,1 %), pričom k ich rastu najviac prispel okres Poprad.

Analytici dodali, že výstavba bytových budov bola v prvých dvoch mesiacoch v priemere približne o 10 % nižšia ako vlani. Takisto poukázali na pokles nájomného na začiatku roku, ktorý spomalil na -3,6 % medzikvartálne. Medziročne klesli ceny nájmov o 15 %.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika