Na hlavný obsah

Novavax požiada o registráciu vakcíny podstatne neskôr

Preparát obsahuje laboratórne vyrobené časti tzv. spike proteínu.

Novavax požiada o registráciu vakcíny podstatne neskôr
Na snímke dobrovoľník, ktorý dostáva vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od americkej farmaceutickej spoločnosti Novavax. Foto: TASR/AP

Americká biotechnologická spoločnosť Novavax v pondelok (10. 5.) oznámila, že odkladá podanie žiadosti o schválenie svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v Európe a USA. Informovala o tom v utorok (11. 5.) agentúra AFP s tým, že ide o nepriaznivú správu pre chudobné krajiny, ktoré sa chcú čo najskôr dostať k očkovacím látkam.

Spoločnosť Novavax teraz dúfa, že o schválenie použitia svojej vakcíny požiada regulačné úrady v Európe a USA v treťom štvrťroku aktuálneho roka. Zároveň informovala aj o tom, že sa jej akcie prepadli o 12 %.

Vakcína od spoločnosti Novavax by sa mala stať kľúčovou súčasťou programu COVAX – medzinárodnej iniciatívy, ktorej cieľom je zabezpečiť prístup k vakcínam aj pre chudobnejšie krajiny sveta.  

Spoločnosť Novavax sídliaca v americkom štáte Maryland vyvinula vakcínu proti koronavírusu, ktorá obsahuje laboratórne vyrobené časti tzv. spike proteínu. Obsahuje okrem toho pomocnú látku, ktorej úlohou je posilnenie imunitnej odpovede na vakcínu. Skladovať sa môže pri teplote od 2 do 8 stupňov Celzia. Novavax takisto vyvinula aj vakcínu NanoFlu proti sezónnej chrípke.

Jej vakcína proti covidu s názvom NVX-CoV2373 preukázala v tretej fáze klinických testov v Británii 89,7-percentnú ochranu pred ochorením COVID-19 a až 100-percentnú ochranu pred závažným priebehom tohto ochorenia.

Novavax v pondelok tiež oznámila, že jej kombinovaná vakcína – proti ochoreniu COVID-19 i chrípke, ktorá spája vakcíny NanoFlu a NVX-CoV2373 – preukázala v predklinických testoch dobrú účinnosť. Spoločnosť uviedla, že predklinické štúdie, potvrdili zvýšenú úroveň protilátok proti obom chorobám u škrečkov i fretiek.

„Chrípka napriek svojmu zníženému výskytu počas pandémie ochorenia COVID-19 zostáva závažnou hrozbou pre zdravie verejnosti na celom svete, pričom potreba všestranných a účinných vakcín je rovnako dôležitá ako kedykoľvek predtým, a to vrátane tých proti chrípke,“ uviedol Gregory Glenn, ktorý je v spoločnosti Novavax vedúcim sekcie pre výskum a vývoj vakcín.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet