Na hlavný obsah

O polovicu menej vakcín oproti pôvodnému plánu od firmy Johnson & Johnson

Firma dodá EÚ tento týždeň len polovicu sľúbených vakcín.

O polovicu menej vakcín oproti pôvodnému plánu od firmy Johnson & Johnson
Na snímke ampulky s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson. Foto: TASR/AP

Americká spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) dodá tento týždeň do krajín Európskej únie o polovicu menej vakcín proti koronavírusu, ako bolo pôvodne plánované. V pondelok (17. 5.) o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa EÚ oboznámeného s priebehom rokovaní medzi EÚ a J&J.

Firma Johnson & Johnson mala začať dodávať svoje vakcíny do krajín EÚ od 1. apríla, pre problémy s výrobou však dodávky spustila až o dva týždne neskôr. Krátko nato boli opäť prerušené pre obavy týkajúce sa možnej súvislosti medzi vakcínami J&J a veľmi zriedkavými prípadmi vzniku krvných zrazenín.

Dodávky sa obnovili zhruba týždeň po tom, ako Európska lieková agentúra (EMA) vydala stanovisko o bezpečnosti tejto vakcíny s tým, že jej prínosy prevažujú nad jej možnými rizikami. Vznik krvných zrazenín by však mal byť podľa stanoviska uvedený medzi „veľmi zriedkavými vedľajšími účinkami tejto vakcíny“.

Na základe platnej zmluvy by spoločnosť J&J mala v druhom kvartáli dodať krajinám Únie celkovo 55 miliónov kusov svojej jednodávkovej vakcíny. Do 17. mája však spoločnosť do EÚ dodala len 2,6 milióna dávok, vyplýva z údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Nateraz nie je jasné, koľko dávok vakcíny plánuje americká spoločnosť do EÚ doručiť budúci týždeň, píše Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj. Hovorca Európskej komisie (EK) informoval, že  zníženie dodávky vakcín je len dočasné, a chýbajúce dávky výrobca doplní neskôr. Nespresnil však, o aké množstvo dávok ide, dopĺňa Reuters.

Spoločnosť J&J na žiadosť Reuters o reakciu bezprostredne nereagovala. Agentúrny zdroj tiež dodal, že firma nateraz neposkytla Únii svoj časový plán dodania vakcín do konca júna. Firma J&J už čelila viacerým výrobným problémom v Spojených štátoch. Nemenovaný zdroj Reuters informoval, že dávky pre európsky trh sú vyrábané v USA aj v holandskom meste Leiden.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet