Na hlavný obsah

Obyvateľom pásma Gazy dochádzajú palivá, hrozí im nedostatok vody

V pásme Gazy funguje elektrina len niekoľko hodín denne.

Obyvateľom pásma Gazy dochádzajú palivá, hrozí im nedostatok vody
Izraelský protiraketový systém odráža rakety vystrelené z pásma Gazy pri izraelskom meste Sderot. Foto: TASR/AP

Palestínske pásmo Gazy v nedeľu 16. mája vyčerpá svoje zásoby paliva na výrobu elektrickej energie. Podľa denníka The Times of Israel to novinárom povedal predstaviteľ izraelskej armády, ktorý si neželal byť menovaný. Obyvateľstvo pásma Gazy má momentálne dodávky elektrickej energie iba päť hodín denne, pričom pred vypuknutím najnovších bojov s Izraelom to bolo aspoň 16 hodín, dodal zdroj.

Táto situácia vznikla čiastočne preto, že Izrael uzavrel hraničný priechod Kerem Šalom, ktorý sa zvyčajne používa na dodávku pohonných látok do Gazy, a čiastočne aj preto, že rakety vystrelené z enklávy smerom na Izrael zasiahli časti elektrického vedenia neďaleko palestínskeho mesta Rafah.

Izraelský zdroj spresnil, že pre nedostatok paliva sú v elektrárni v Gaze v súčasnosti mimo prevádzky tri zo štyroch turbín. Tamojšia energetická spoločnosť odstavila jednu z turbín ihneď po tom, ako Izrael v pondelok (10. 5.) uzavrel priechod Kerem Šalom, aby ušetrila palivo.

Nepravidelné dodávky vody

Výpadky v dodávkach elektriny ovplyvnili v pásme Gazy aj zásobovanie vodou. Izraelský zdroj uviedol, že dodávky sú nepravidelné. Izraelský úrad COGAT koordinujúci aktivity židovského štátu na palestínskych územiach v tejto súvislosti uviedol, že hnutie Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, odstavilo odsoľovací závod v meste Gaza, čím pripravilo asi 250 000 obyvateľov o zásobovanie vodou.

Miestni zdravotníci varovali, že nedostatok elektriny a tečúcej vody môže mať vážne dôsledky pre systém zdravotnej starostlivosti v pásme Gazy.

Ministerstvo zdravotníctva Gazy v piatok 14. mája uviedlo, že od začiatku intenzívnych izraelských náletov zahynulo 115 Palestínčanov, z toho vyše 25 detí. Dodalo, že zranenia utrpelo 600 Palestínčanov.

Desiatky obetí

Izrael tvrdí, že väčšina obetí sú buď členovia „teroristických“ skupín, alebo ľudia, ktorých zasiahli rakety vypálené samotným Hamasom, keď dopadli na území pásma Gazy.  Palestínska ľudskoprávna skupina Obrana detí tiež informovala, že niekoľkých palestínskych civilistov zabili rakety Hamasu, dodala však, že niektoré deti prišli o život pri  izraelských náletoch.

Portál The Times of Israel uviedol, že hnutie Palestínsky islamský džihád potvrdilo zatiaľ smrť svojich siedmich  príslušníkov, zatiaľ čo Hamas pripustil, že zomrel jeho vysoko postavený veliteľ a niekoľko ďalších predstaviteľov.

Najnovšia vojenská eskalácia medzi Izraelom a pásmom Gazy si na izraelskej strane vyžiadala doteraz deväť obetí, informoval.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet