Na hlavný obsah

Pandémia covidu premenila najmenej deviatich ľudí na miliardárov

Zbohatli riaditeľ BioNTechu aj zakladateľ čínskej výrobne vakcín.

Pandémia covidu premenila najmenej deviatich ľudí na miliardárov
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Vďaka ziskom z predaja vakcín proti koronavírusu sa najmenej deväť ľudí stalo miliardármi, informovala vo štvrtok (20. 5.) agentúra AFP s odvolaním sa na alianciu bojujúcu za zrušenie vakcinačných patentov.

Medzi novými miliardármi sú napríklad riaditelia farmaceutických firiem Moderna a BioNTech, ako aj traja zakladatelia čínskej firmy na výrobu vakcín CanSino Biologics. „Deviati noví miliardári majú dohromady majetok v hodnote 15,8 miliardy eur, čo je dosť na to, aby sme zaočkovali všetkých ľudí v krajinách tretieho sveta 1,3-krát,“ píše sa vo vyhlásení aliancie The People’s Vaccine.

Výrobcovia hovoria o precedense

Globálne zrušenie patentov na vakcíny proti koronavírusu by podľa mnohých urýchlilo výrobu vakcín, čo by pomohlo k posilneniu ich dodávok do chudobných krajín. Za ich zrušenie už vystúpili USA, francúzsky prezident Emanuel Macron, ale aj pápež František.

Proti ich zrušeniu sú však hlavní výrobcovia liekov. Argumentujú tým, že by išlo o precedens, ktorý by mohol ohroziť inovácie v budúcnosti, a trvajú na tom, že tento krok by výrobu vakcín neurýchlil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet