Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Potuloval sa ulicami Houstonu. Úrady odchytili tigra bengálskeho

Pátrali po ňom týždeň.

Potuloval sa ulicami Houstonu. Úrady odchytili tigra bengálskeho
Odchytený tiger bengálsky. Foto: SITA/AP

Úradom v americkom meste Houston sa podarilo cez víkend odchytiť tigra, ktorého v poslednom týždni niekoľkokrát zbadali okoloidúci, ako sa voľne pohybuje ulicami jedného z miestnych predmestí. Polícia ho previezla do chovateľskej stanice v meste Murchison, kde má stráviť zvyšok života. Stále zisťuje, kto v skutočnosti vlastnil tigra, kde pobudol a či kvôli nemu budú niekoho stíhať, píšu americké médiá.

Deväť mesiacov starý tiger bengálsky v uplynulých dňoch vzbudil pozornosť médií, keď sa objavil na viacerých videách zdieľaných na sociálnych sieťach. Na nich sa prechádza po predmestí Houstonu. Zviera raz takmer zastrelil zástupca šerifa, ktorý naňho narazil, keď bol mimo služby. Na miesto však vtedy prispieval 26-ročný Victor Hugo Cuevas, ktorý policajta vyzýval, aby šelmu nezabíjal a následne si ju odviedol preč.

Polícia pátrala po tigrovi týždeň a kontaktovala pri tom všetkých miestnych známych chovateľov exotických zvierat. Šelmu potom v sobotu (15. 5.) odovzdala polícii Cuevasova manželka. Vyšetrovateľom povedala, že je jej manžel vlastníkom tigra a že zviera majú takmer od jeho narodenia. V poslednom týždni podľa nej šelma prechádzala medzi rôznymi domácnosťami, Cuevasová však údajne vždy vedela, kde sa zviera nachádza.

Chov tigrov je v Houstone bez zvláštnych povolení zakázaný, polícia však stále zvažuje, či a koho bude v prípade stíhať. Cuevasov právnik totiž tvrdí, že jeho klient nevlastnil divoké zviera, len sa oň často staral. To podľa neho navyše nie je nelegálne, pretože chov divokých šeliem a iných exotických zvierat nie je v štáte Texas plošne zakázaný.

Cuevasa zatkla polícia pred týždňom pre to, že sa podľa nej bránil zadržaniu, keď policajti prišli k nemu domov pre hlásenie o prechovávaní nebezpečného zvieraťa. Podozrivého pritom už vtedy prepustili na kauciu v kauze vraždy z roku 2017. Teraz je vo väzbe.

Podľa šéfky chovnej stanice, kde tiger skončil, je nebezpečné mať doma veľké šelmy pre ich sklony k náhlym a nepredvídateľným zmenám správania sa. Odchytené zviera má už deväť mesiacov, váži takmer 80 kilogramov a dokázalo by podľa nej „narobiť dosť škody“. Ochrancovia zvierat sa usilujú o zavedenie zákazu chovu veľkých mačkovitých šeliem ako domácich maznáčikov na federálnej úrovni, aby v budúcnosti nedochádzalo k podobným nebezpečným situáciám.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet