Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Proti vláde a premiérovi Janšovi protestovali tisíce Slovincov

Protest sa koncentroval v centre hlavného mesta.

Proti vláde a premiérovi Janšovi protestovali tisíce Slovincov
Na snímke protestujúci v Ľubľane. Foto: SITA/AP

Desaťtisíce Slovincov sa v piatok 28. maja zhromaždili v centre hlavného mesta Ľubľana a žiadali odstúpenie konzervatívneho premiéra Janeza Janšu. Išlo o najväčší protest v krajine za celé roky, napísala tlačová agentúra AFP.

Zhromaždenie sa konalo len niekoľko týždňov pred tým, ako balkánska krajina s dvoma miliónmi obyvateľov prevezme rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, a uskutočnilo sa tiež v období čoraz intenzívnejšej diskusie o tom, že Janša má autoritárske sklony, ako tvrdia kritici.

Verejnoprávna televízia odhadla dav ľudí na 20 000, pričom organizátori protestov uviedli dvakrát väčší počet účastníkov. Jedným z protestujúcich bol i Bogdan A. Novak, známy spisovateľ a podporovateľ predchádzajúcich demonštrácií voči Janšovi. „Dúfam, že sa spoločne – prostredníctvom demokratických krokov – zbavíme tejto nedemokratickej vlády,“ povedal pre AFP.

Demonštráciu podporili niektoré hlavné odborové organizácie v krajine a stredoľavé opozičné strany, ako aj združenia študentov a umelcov. Janša vyvolal medzinárodnú pozornosť svojím blízkym vzťahom s nacionalistickým maďarským premiérom Viktorom Orbánom a hlasnou podporou bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Janšovi domáci odporcovia obviňujú tohto ostrieľaného konzervatívneho politika z riadenia korupčných kruhov, zo zneužívania pandémie koronavírusu na útoky proti slobodným médiám a z podkopávania demokratických inštitúcií krajiny. Jeho vláda sa tiež dostala pod paľbu kritiky za riešenie pandémie, keďže Slovinsko patrí ku krajinám s najvyššou mierou úmrtí v EÚ.
 

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet