Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Rakúsko a Slovensko by mohli uzavrieť dohodu o slobodnom cestovaní

Občania by nemuseli čakať na európske covid pasy.

Rakúsko a Slovensko by mohli uzavrieť dohodu o slobodnom cestovaní
Slovenský premiér Eduard Heger (vľavo) a rakúsky kancelár Sebastian Kurz počas tlačovej konferencie vo Viedni. Foto: TASR

Rakúsko je pripravené uzavrieť so Slovenskom dohodu o slobodnom cestovaní medzi krajinami. Kancelár Sebastian Kurz to povedal na stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO). Predseda slovenskej vlády sa stretol aj s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom. Hovorili aj o letnej turistickej sezóne.

Slovenský premiér v utorok (4. 5.) vo Viedni diskutoval so spolkovým kancelárom o vzájomnej bilaterálnej spolupráci, aktuálnej situácii v boji s pandémiou a taktiež o nadchádzajúcom májovom samite Európskej únie (EÚ). Eduard Heger zároveň pozval rakúskeho kancelára na Slovensko.

Kurz zdôraznil, že cieľom je, aby bola v Európe do leta obnovená sloboda cestovania. „Dúfame, že sa nám podarí zelený pas na európskej úrovni presadiť veľmi skoro. Dohodli sme sa aj na tom, že môžeme prijať bilaterálne dohody, aby sme sa dostali dopredu, ak by sa tie rokovania na európskej úrovni mali ťahať dlhšie,“ skonštatoval Kurz. Podľa Hegera budú najbližšie týždne slúžiť na to, aby sa pri takzvanom covid pase našlo spoločné riešenie.

Obaja partneri ocenili dobré bilaterálne a ekonomické vzťahy medzi krajinami. Kurz pripomenul, že na Slovensku pôsobí takmer 2 000 rakúskych podnikov. „Z hľadiska obchodu máme veľký obrat obchodnej výmeny. Za rok 2020 to bolo sedem miliárd eur a Rakúsko je tretím najväčším investorom na Slovensku v objeme investícií viac ako 6,6 miliardy eur,“ vysvetlil Heger.

Lídri krajín otvorili aj otázku atómovej energie. „Hovorili sme aj o témach, v ktorých máme rozdielne názory. Otvorili sme aj tému atómovej energie, kde máme rozdielny prístup. Rakúsko má k tejto téme jasne odmietavý postoj,“ uviedol Kurz. Slovenský premiér reagoval, že pre Slovensko je jadrová energia dôležitou oblasťou. Ubezpečil však občanov Rakúska, že bezpečnosť a dodržiavanie všetkých štandardov je pre Slovensko prioritou.

Po spoločnom vyhlásení Eduard Heger položil kytice k pamätníku teroristického útoku, ktorý sa stal vo Viedni 2. novembra 2020. Následne sa stretol aj s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko