Na hlavný obsah

Seniorom by pomohlo, keby im pri očkovaní poradil ich všeobecný lekár

Zaočkovaných alebo registrovaných je už 67 % seniorov.

Seniorom by pomohlo, keby im pri očkovaní poradil ich všeobecný lekár
V zariadení pre seniorov - Domov pri kríži v bratislavskej Dúbravke sa konalo druhé kolo očkovania seniorov proti ochoreniu COVID-19. Foto: TASR

Seniorom nad 60 rokov by pri rozhodovaní sa o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 najviac pomohla možnosť poradiť sa. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre iniciatívy Kto pomôže Slovensku a Veda pomáha – COVID-19. Až 68 % respondentov hovorí, že sa so svojím všeobecným lekárom o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 nerozpráva.

Podľa prieskumu je už zaočkovaných alebo registrovaných na očkovanie 67 percent ľudí nad 60 rokov. V počte zaočkovaných podľa výpovedí respondentov vedie Bratislavský kraj, kde vakcínu dostalo 72,7 % opýtaných, celoslovenský priemer sa pohybuje na úrovni 59 %. Skupina nezaočkovaných a nezaregistrovaných opýtaných by pri rozhodovaní sa o očkovaní najviac uvítala možnosť poradiť sa (29,2 %). Aktuálne sa tento rozhovor koná najmä v rodinách. Až 63,5 % všetkých seniorov sa o očkovaní rozpráva s najbližšími príbuznými. K ďalším motivátorom patrí pomoc pri registrácii (27,8 %) a odvoz na očkovanie (22,8 %).

Najlepšie by bolo, keby sa mohli očkovať u svojho lekára

Rozhodujúcim momentom je pre seniorov možnosť dať sa zaočkovať priamo u svojho všeobecného lekára. Deklaruje to 50,6 % zo skupiny nezaočkovaných a neregistrovaných opýtaných. Ich všeobecný lekár je pre seniorov kľúčový, pretože pozná ich chronické ochorenia a vie im tak pomôcť vyhodnotiť prínosy a riziká očkovania.

„Napriek tomu, že lekári hovoria, že vo všeobecnosti chronické ochorenie je dôvodom zaočkovať sa, seniori predsa len potrebujú konzultovať svoju špecifickú situáciu. Veľmi by pomohlo zapojenie všeobecných lekárov do procesu rozhodovania o očkovaní a chceli by sme povzbudiť kompetentné orgány, aby hľadali spôsoby, ako to zabezpečiť,“ vysvetlil Martin Šuster z Veda pomáha – COVID-19. Najsilnejším argumentom, ktorý presvedčil váhajúcich seniorov, je ochrana vakcínou proti ochoreniu a eliminácia ťažkého priebehu ocenenia.

Potrebujú pomoc aj s registráciou

V skupine nad 70 rokov až 79 % pomohli pri registrovaní príbuzní či iné okolie. Najväčšou bariérou u tých, ktorí stále nie sú registrovaní ani očkovaní, sú ich iné závažné ochorenia a celková nedôvera k vakcínam. Seniori pritom najviac dôverujú vakcíne od spoločností Pfizer/BioNTech.

Prieskum sa uskutočnil v období od 22. do 26. apríla prostredníctvom telefonických rozhovorov. Zúčastnilo sa na ňom 800 ľudí vo veku nad 60 rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko