Slovenské ministerstvo zahraničných vecí si v pondelok (24. 5.) predvolalo bieloruského chargé d’affaires. Rezort diplomatovi tlmočil ostrý protest vlády Slovenskej republiky v súvislosti s nedeľným (23. 5.) núteným pristátím civilného lietadla v bieloruskom hlavnom meste.
„Rezort diplomacie vyjadril zásadný nesúhlas s týmto politicky motivovaným krokom bieloruského režimu pod falošnou zámienkou údajného teroristického ohrozenia, ktorý ohrozil bezpečnosť vyše 170 cestujúcich osôb, vrátane občanov Európskej únie,“ informovalo ministerstvo.
Zároveň dôrazne požiadalo o bezodkladné prepustenie zadržaného novinára Ramana Prataseviča a jeho priateľky. Žiada aj dôkladné, objektívne a nezávislé vyšetrenie incidentu za účasti medzinárodných expertov a o spravodlivé potrestanie vinníkov. „Vynútené pristátie civilného letu pod zámienkou bomby na palube a následne zatknutie nezávislého novinára dokazuje, že bieloruský režim nemá žiadne zábrany pri potláčaní práv občanov Bieloruska, pričom sa neštíti ani hazardovania so životmi občanov iných krajín,“ dodalo ministerstvo.
Heger v Bruseli podporí prijatie sankcií
„Je pre nás neakceptovateľné donútiť lietadlo pristáť v Minsku a takýmto spôsobom zadržať opozičného novinára pod falošnou zámienkou,“ uviedol po rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti premiér Eduard Heger (OĽANO). S týmto postojom odišiel aj na rokovanie európskeho samitu do Bruselu, kde bude o detailoch incidentu lídrov členských štátov informovať prezident Litvy.
„Za Slovenskú republiku sme pripravení podporiť všetky navrhované reakcie, vrátane sankcií,“ dodal Heger s tým, že zrejme bude akcentovať, aby sa v tejto súvislosti bral ohľad na bieloruských občanov, „aby sme nezhoršili podmienky občanov Bieloruska“.
Predsedníčka parlamentného výboru pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (Za ľudí) informovala o uznesení, ktoré členovia výboru až na jedného prijali a s ktorým sa stotožnil aj premiér. „Slovenská republika odsudzuje vynútené uzemnenie civilného lietadla spoločnosti Ryanair na trase medzi členskými krajinami EÚ a NATO. SR žiada okamžité vyšetrenie tohto bezpečnostného incidentu Medzinárodnou organizáciou pre civilné letectvo,“ vyhlásila Marcinková. Dodala, že SR podporuje uvalenie cielených sankcií na režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka