Na hlavný obsah

SND otvára sály pre divákov, zároveň ďalej pokračuje v streamovaní predstavení

Prvým živým predstavením bude dráma Denník Anny Frankovej.

SND otvára sály pre divákov, zároveň ďalej pokračuje v streamovaní predstavení
Na snímke v popredí kufre ako kulisy a v pozadí hľadisko Opery a Baletu SND počas tlačovej konferencie Slovenského národného divadla (SND) pri príležitosti prvej premiéry Operného štúdia SND Grigorij Frid: Denník Anny Frankovej. Foto: TASR

Otvorenie sál a privítanie divákov v hľadisku v najbližších týždňoch avizuje Slovenské národné divadlo (SND). Naďalej však bude pokračovať aj v streamovaní predstavení. Tvorcovia a herci sa sústreďujú na skúšky premiérových titulov, ktoré Činohra SND plánuje uviesť do konca júna. „Otváranie divadelných sál pre divákov prebieha súčasne s rokovaniami na Ministerstve kultúry SR o nevyhnutnom dofinancovaní SND, bez ktorého nebude možné v septembri začať 102. divadelnú sezónu,“ informovala TASR tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Dodala, že prvým živým predstavením pred divákmi bude v pondelok 10. mája v Štúdiu v novej budove SND operná monodráma Denník Anny Frankovej ako pocta obetiam 2. svetovej vojny: „Premiéru mala len v decembri 2020 a tak toto dielo nemalo doteraz možnosť vidieť veľa divákov.“

Naďalej bude možné aj divadlo „z domu“

Prostredníctvom portálu navstevnik.online uvedie Opera SND dva projekty. Prvým je záznam barokovej opery Antonia Vivaldiho Arsilda (16. 5.). Inscenácia získala za rok 2017 niekoľko ocenení Dosky, medzi inými ako Mimoriadny počin v oblasti operného divadla. Za réžiu a scénografiu dostal ocenenie David Radok. „Bola uvedená len dvakrát a na javisko SND sa, bohužiaľ, už nevráti. Možnosť pozrieť si dielo online je tak jedinečnou šancou, ako vidieť tento opus výnimočných kvalít,“ poznamenala Pažítková. Z novej produkcie Opery SND bude na programe záznam piesní Antonína Dvořáka v podaní sólistov Opery SND Evy Hornyákovej a Petra Mikuláša v režijnej koncepcii Samuela Spišáka (23. 5.).

Činohra SND privíta divákov v hľadisku v druhej polovici mája uvedením komédií Skrotenie zlej ženy (14. a 15. 5.) a Tak sa na mňa prilepila (22. a 23. 5.). V Štúdiu bude na programe komédia Chaos (19. a 20. 5.) a dráma Bačova žena (25. a 26. 5.). Ďalších šesť repertoárových titulov bude dostupných cez portál navstevnik.sk. „Symbolicky sa online a offline svet v činohre spojí živým prenosom obľúbenej rozprávky Ako sa Lomidrevo stal kráľom (29. 5.), ktorá sa bude nakrúcať za účasti divákov,“ dodala Pažítková.

Prvá scéna pripomína, že pred každým predstavením budú dodržané prísne hygienické podmienky a obmedzenie počtu divákov podľa aktuálnej fázy kultúrneho semafora. Návštevníci sa budú musieť preukázať negatívnym antigénovým testom nie starším ako 24 hodín alebo PCR/LAMP testom nie starším ako 72 hodín. Výnimky z testovania platia pre tých, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 v uplynulých 180 dňoch, alebo sú zaočkovaní. Výnimku z testovania majú aj deti do desať rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko