Na hlavný obsah

Súd zakázal majiteľovi liečebnému domu Machnáč nakladať s nehnuteľnosťou

Objekt je národnou kultúrnou pamiatkou.

Súd zakázal majiteľovi liečebnému domu Machnáč nakladať s nehnuteľnosťou
Budova bývalého liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, patrí medzi vrcholné diela funkcionalistickej architektúry u nás. Foto: TASR

Majiteľ chátrajúceho liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, česká spoločnosť Keorlen Trade, nemôže s nehnuteľnosťou nakladať. V pondelok (24. 5.) o tom informovala Ministerstvo kultúry (MK) SR kultúry Zuzana Viciaňová.

„Na základe návrhu MK SR Krajský súd (KS) v Trenčíne potvrdil neodkladné opatrenie. Majiteľovi liečebného domu pozastavil nakladanie s nehnuteľnosťou. Objekt je národnou kultúrnou pamiatkou a v čase svojho postavenia bol významnou stavbou architektúry európskeho funkcionalizmu na Slovensku. MK SR zakročilo, keďže vlastníci nechávali dlhé roky vedome budovu chátrať a vyhýbali sa plateniu pokút,“ uviedla Viciaňová.

Ako dodala, ani terajší vlastník sa o budovu nestaral, budova sa opakovane prepisovala z firmy na firmu s cieľom vyhnúť sa pokutám a zodpovednosti. Nerešpektovali sa požiadavky krajského pamiatkového úradu vo vzťahu k údržbe tejto národnej kultúrnej pamiatky, čím kontinuálne chátrala.

MK SR preto podalo návrh na vydanie neodkladného opatrenia, Okresný súd Trenčín vydal 24. septembra 2020 uznesenie, ktorým nariadil neodkladné opatrenie zakazujúce vlastníkovi nakladať s objektom. Uznesenie nebolo právoplatné a vlastník sa odvolal.

„V máji 2021 bolo MK SR doručené uznesenie Krajského súdu v Trenčíne vo veci neodkladného opatrenia a o odvolaní sa voči uzneseniu súdu prvej inštancie spoločnosťou Keorlen Trade. Krajský súd v Trenčíne potvrdil uznesenie súdu prvej inštancie o zákaze nakladať vlastníkovi s nehnuteľnosťami, a to scudziť ich, založiť alebo inak ich zaťažiť právami tretích osôb,“ doplnila hovorkyňa.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny