Na hlavný obsah

V Rakúsku nebudú môcť od prvého júna opäť pristávať lety z Británie

Dôvodom je indický variant koronavírusu.

V Rakúsku nebudú môcť od prvého júna opäť pristávať lety z Británie
Lietadlá na letisku Swechat vo Viedni. Foto: TASR/AP

Rakúsko z dôvodu šírenia indického variantu koronavírusu B.1.617.2 opätovne v termíne od 1. júna do 20. júna zavádza zákaz pristávania letov z Británie. V utorok (25. 5.) o tom informovala agentúra APA s odvolaním sa na nariadenie ministerstva zdravotníctva, ktoré bolo zverejnené v pondelok večer. Británia je zároveň s platnosťou od utorka zaradená na zoznam oblastí s výskytom variantov covidového vírusu.

Cestovanie z Británie do Rakúska, rovnako ako z Brazílie, Indie a Juhoafrickej republiky (JAR), teda z krajín, kde sa šíria mutácie vírusu, je možné len vo veľmi obmedzenej miere. Pristávanie letov z JAR a Brazílie nie je povolené už od januára a koncom apríla sa tento zákaz rozšíril i na Indiu. V prípade Británie bol tento zákaz v účinnosti od decembra 2020 do marca tohto roku. Letové spojenie medzi oboma krajinami po zlepšení pandemickej situácie obnovili 21. marca.            

Tzv. indický variant koronavírusu sa v Británii šíri najmä v okrese Bolton v okolí Manchestru, kde podľa najnovších údajov zaznamenali za sedem dní na 100 000 obyvateľov približne 450 nových prípadov nákazy. Odborníci vychádzajú z toho, že indický variant sa šíri rýchlejšie než britský variant B.1.1.7, ktorý bol v Spojenom kráľovstve donedávna dominantným.

Britský premiér Boris Johnson čelí kritike za to, že jeho vláda vyhlásila Indiu za rizikovú krajinu až niekoľko týždňov po tom, čo sa objavili správy o nebezpečnej mutácii vírusu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet