Na hlavný obsah

V rodnej obci Milana Rastislava Štefánika sprístupnili novú expozíciu

Viac ako 400 artefaktov rozpráva životný príbeh generála.

V rodnej obci Milana Rastislava Štefánika sprístupnili novú expozíciu
Na archívnej snímke príslušníci čestnej stráže pred rodným domom generála Milana Rastislava Štefánika počas osláv 140. výročia jeho narodenia 21. júla 2020 v Košariskách. Foto: TASR

Múzeum Milana Rastislava Štefánika otvorilo v jeho rodnom dome na Košariskách novú expozíciu s názvom Milan Rastislav Štefánik. Generál – osloboditeľ.

Expozícia ponúka množstvo doposiaľ nevystavovaných zbierkových predmetov a prvky modernej múzejnej prezentácie. „Pri tvorbe expozície sme sa podrobne venovali životným etapám Štefánika – detstvu, študentským časom, roli generála, politika, diplomata, štátnika, ale aj astronóma a rovnako aj širokému spektru jeho záľub a talentov. Osobitnú pozornosť si zaslúži tragická smrť a zložitý osud Štefánikovej pamiatky,“ uviedol generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Branislav Panis.

„Štefánik bol nesporne jedným z tých, ktorí bezhranične verili v lepšiu budúcnosť svojho národa. Tento velikán dodnes inšpiruje a je pre mnohých vzorom cieľavedomosti, šľachetnosti, odvahy či lásky k vlasti. Štefánik bol vždy hrdý na svoj pôvod a zostal verný svojmu národu a svojim myšlienkam až do smrti,“ uviedla štátna tajomníčka Ministerstva kultúry SR Zuzana Kumanová.

Prostredníctvom viac ako 400 kusov historických artefaktov z rôznych fondových inštitúcii na Slovensku rozpráva expozícia životný príbeh Štefánika zrozumiteľne a citlivo. „Autorský tím pretavil poznatky o Štefánikovi do podoby, ktorá okrem predstavenia jeho pozoruhodného diela dovoľuje návštevníkom nahliadnuť aj do jeho súkromia. Prostredníctvom moderných prezentačných prvkov sa v expozícii podarilo navodiť pocit dynamiky a nových zážitkov,“ doplnila riaditeľka múzea Alena Petráková.

Počas prehliadky expozície sa návštevník vráti v čase a priestore. „Ocitne sa pod hviezdnou oblohou na južnej pologuli, v Štefánikovom byte v Paríži, v jeho pracovni v Meudone a stane sa svedkom rozhovoru troch významných štátnikov, ktorí sa podieľali na vzniku Československa. V závere sa pozornosť venuje aj zložitému osudu Štefánikovej pamiatky,“ uviedla riaditeľka múzea.

Na prípravu a realizáciu odborne dohliadali pracovníci Historického múzea v Bratislave. Expozícia bola zrealizovaná vďaka finančnej podpore Úradu vlády SR v Roku Milana Rastislava Štefánika.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny