Na hlavný obsah

Vláda schválila ďalšiu pomoc pre cestovný ruch vrátane gastrosektora

Pôjde o viac ako 37 miliónov eur.

Vláda schválila ďalšiu pomoc pre cestovný ruch vrátane gastrosektora
Na snímke zákazníci sedia na terase prevádzky. Foto: TASR

Domáci cestovný ruch vrátane gastrosektoru dostane v rámci štátnej finančnej pomoci ďalších 37,25 milióna eur. Vláda totiž schválila návrh ministerstva dopravy a výstavby na zabezpečenie finančných prostriedkov pre takzvanú veľkú schému štátnej pomoci na podporu cestovného ruchu v súvislosti so zmiernením negatívnych následkov pandémie koronavírusu. O finančnú pomoc môžu požiadať teda už aj väčšie firmy, ktoré presiahli limit, čiže hranicu 200 000 eur. Financie majú slúžiť na pokrytie nekrytých fixných nákladov. Samotnú veľkú schému pomoci ešte predtým musela schváliť Európska komisia (EK), podľa ktorej navrhnutá pomoc zo strany štátu je zlučiteľná s vnútorným trhom Európskej únie (EÚ).

Veľká schéma vychádza zo schémy pomoci de minimis, pričom podmienkou na získanie pomoci zostáva pokles tržieb o 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Za rovnaké obdobie je možné požiadať o finančnú pomoc len v rámci jednej schémy, teda buď schémy pomoci de minimis, alebo schémy štátnej pomoci. Veľká schéma bola podľa štátnej tajomníčky Kataríny Brunckovej pripravená v spolupráci s odborníkmi z gastrosektora a cestovného ruchu. Oproti súčasnej malej schéme pomoci rozdiel bude vo výške možných nekrytých fixných nákladov, keď vo veľkej schéme budú môcť podniky požiadať o finančný príspevok maximálne do 70 % nekrytých finančných nákladov. Pre malé a stredné podniky to bude hranica 90 %.

Vláda už celkovo schválila v rámci schémy minimálnej pomoci pre cestovný ruch a gastrosektor vyše 220 miliónov eur. Keďže druhá vlna pandémia trvala oveľa dlhšie, ako sa očakávalo, podniky pôsobiace v cestovnom ruchu či v gastre utrpeli vysoké straty, lebo museli byť dlhodobo zatvorené alebo mohli len veľmi obmedzene fungovať. Rovnako ako v malej schéme pomoci, tak aj vo veľkej schéme budú oprávnenými prijímateľmi prevádzky stravovacích a ubytovacích zariadení, cestovných kancelárií a agentúr, aquaparkov, kúpalísk, sprievodcovia v cestovnom ruchu, organizácie kongresov a podnikových výstav, botanické a zoologické záhrady a prírodné rezervácie, zábavné parky a lunaparky, prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov, múzeá či historické pamiatky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika