Na hlavný obsah

Vo francúzskych Alpách po páde lavín zahynulo päť ľudí

Viacero ľudí sa zranilo.

Vo francúzskych Alpách po páde lavín zahynulo päť ľudí
Na snímke alpinista kráča po hrebeni v Alpách. Foto: TASR/AP

Päť ľudí zomrelo v pondelok (3. 5.) po páde dvoch lavín v rôznych častiach francúzskych Álp. Traja skialpinisti zahynuli dopoludnia v masíve Écrins v departemente Hautes-Alpes. Dvoch turistov zmietla v departemente Isère masa snehu, ktorej pád spôsobili iní lyžiari, napísala agentúra AFP.

Obeťami prvého nešťastia sú podľa prvotných informácií horský vodca a muž a žena okolo tridsiatky, ktorých sprevádzal. Trojicu zasiahla lavína v blízkosti hory Grande Ruine, ktorého vrchol je vo výške 3 765 metrov nad morom. Skialpinisti spadli 400 metrov, ich čiastočne zasypané telá našli horskí záchranári. Na mieste zasahoval tiež psovod a lekár, záchranný tím na miesto dopravil vrtuľník.

Pri ceste na horu Ailefroide iná skupina skialpinistov zdolávala ľadovú roklinu za použitia mačiek. Lyže mali pripnuté na batohu. „Prejazd dvoch lyžiarov odtrhol dosku (snehu), ktorá spôsobila snehovú lavínu, tá strhla štyroch ľudí,“ uviedla prokuratúra v Grenobli. Nehodu neprežil 54-ročný muž a 49-ročná žena, tretí člen výpravy má zlomenú ruku a štvrtý vyviazol bez zranení. Obe obete žili v horskom stredisku Alpe d’Huez a boli inštruktormi lyžovania.

Tretia lavína spadla v oblasti pri Valjouffrey, zasiahla troch ľudí a jedného z nich ťažko zranila, napísali noviny Le Dauphiné Libéré.

Francúzsky meteorologický úrad vydal výstrahu pre horské oblasti, platí v nich žltý stupeň ohrozenia, teda druhý zo štyroch možných. Výstraha pred lavínami bude platiť najmenej do utorka (4. 5.), píše AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet