Na hlavný obsah

Zakrytie manka. Zeman prišiel s novou verziou o výbuchoch vo Vrběticiach

Prezidentove slová zazneli v rozhovore v českom rádiu.

Zakrytie manka. Zeman prišiel s novou verziou o výbuchoch vo Vrběticiach
Na snímke výbuch vo Vrběticiach v roku 2014 a český prezident Miloš Zeman. Foto: TASR/AP/koláž RTVS

Český prezident Miloš Zeman prišiel v nedeľu s ďalšou verziou výbuchu muničných skladov v moravskej obci Vrbětice z roku 2014. Podľa neho mohlo ísť o snahu o „zakrytie manka“, informoval server Novinky.cz.

Prezidentove slová zazneli v rozhovore v súkromnom českom rádiu Frekvence 1. Zeman sa pritom odvolal na údajné vyjadrenie ministerky spravodlivosti ČR Marie Benešovej. „Nie som zástanca jednej vyšetrovacej verzie vo Vrběticiach. Hovoril som o tom s ministerkou Benešovou. Tá mi hovorila, že môže ísť o zakrytie manka vo Vrběticiach,“ vyhlásil prezident s odkazom na kauzu okolo výbuchov, ktorá vyvolala vážnu diplomatickú roztržku medzi ČR a Ruskom.  

Samotná Benešová sa neskôr pre český Deník N vyjadrila, že nemá žiadne informácie o tom, že by sa polícia zaoberala inou vyšetrovacou verziou výbuchov vo Vrběticiach, než je účasť agentov ruskej vojenskej rozviedky GRU.

Babiš hovorí o jedinej verzii

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a to, že z výbuchu sú podozriví agenti GRU. V nedeľu (16. 5.) tento svoj postoj zopakoval pre televíziu Nova.

„Do roku 2020 bola iná verzia, a pokiaľ viem, od roku 2020 je iná verzia, a tou sú ruskí agenti GRU,“ odpovedal Babiš na otázku, koľko je vyšetrovacích verzií.

Zeman sa v rozhovore pre stanicu Frekvence 1 vyjadril aj k postupu Ruska, ktoré zaradilo Česko na svoj zoznam nepriateľských krajín. Zoznam Rusko zverejnilo v piatok (14. 5.), okrem ČR sa na ňom ocitli aj Spojené štáty. „Vždy je zlé byť nepriateľom, z ruskej strany je to ale hlúposť. Robiť si nepriateľov z bývalých priateľov je chyba,“ uviedol Zeman, ktorý je podľa servera Novinky.cz dlhodobým zástancom dobrých česko-ruských vzťahov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet