Pandemická komisia (PK) namiesto jasného a transparentného komunikovania jej výstupov, hľadania riešení či nastavenia zmysluplnej testovacej stratégie produkuje rozhodnutia, ktoré možno označiť prinajmenšom za zvláštne, vyhlásila v pondelok (3. 5.) Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). PK je podľa zamestnávateľov stelesnením neefektívneho manažovania krízy, a preto žiadajú vládu, aby systém riadenia protipandemických opatrení zmenila.
RÚZ kritizuje vládne rozhodnutie opätovne predĺžiť núdzový stav. Považuje ho za nedostatočne odôvodnené, len všeobecný odkaz na „možné problémy zdravotníctva“ je pre ňu neprijateľný. „Núdzový stav je v čase mieru najvážnejší možný zásah do základných práv a slobôd garantovaných Ústavou. Nemá a nesmie sa preto vyhlásiť ,len tak pre istotu´. Núdzový stav môže byť vyhlásený až po vyčerpaní všetkých iných možností, keď náhlu katastrofu nie je možné nijako inak odvrátiť,“ uviedli zamestnávatelia. Domnievajú sa, že PK nesmie mať postavenie arbitra rozhodujúceho o spôsobe života občanov na Slovensku, pričom vláda jej rozhodnutia len formálne schváli.
Zamestnávatelia sú presvedčení, že PK by sa mala prioritne zaoberať vakcinačnou stratégiou. Súčasná je podľa nich chaotická a jej zlé manažovanie spôsobuje zbytočné predlžovanie núdzového stavu a s ním súvisiacich opatrení, ktoré sú často kontraproduktívne a nelogické. „Osobitným problémom je covidový automat, ktorý absolútne nezohľadňuje potreby spoločnosti a ekonomiky počas pretrvávajúcej pandémie a vláda ho, najmä v poslednom čase, rešpektuje iba sporadicky,“ zdôraznila RÚZ.
Únia na základe týchto zlyhaní žiada predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO) o zrušenie pôsobenia PK a jej nahradenie rekonštruovaným Ústredným krízovým štábom. Ten by mal byť jediným poradným orgánom vlády pri jej rozhodnutiach týkajúcich sa boja s pandémiou. „ÚKŠ by mal pozostávať zo širokého spektra odborníkov – nielen medicínskych odborníkov, ale aj sociológov, psychológov, ekonómov, právnikov, zástupcov zamestnávateľov a zamestnancov, či odborníkov na krízové riadenie. Iba širokospektrálnym zložením ÚKŠ bude možné zabezpečiť kvalifikované rozhodnutia či odporúčania, ktoré v mene boja s pandémiou nebudú zbytočne negatívne postihovať všetky ostatné oblasti a aspekty života spoločnosti,“ vyhlásila RÚZ.