Na hlavný obsah

Babiš navštívil juhomoravské obce zasiahnuté silnými búrkami

Ministerstvo na obnovu uvoľnilo 420 miliónov českých korún.

Babiš navštívil juhomoravské obce zasiahnuté silnými búrkami
Na snímke materiálne škody po silnej búrke a tornáde v obci Moravská Nová Ves v Juhomoravskom kraji. Foto: TASR

Český premiér Andrej Babiš dorazil v piatok (25. 6.) popoludní na južnú Moravu. Navštívil obce, ktoré vo štvrtok (24. 6.) zdevastovali silné búrky a tornádo.

V najviac zničenej časti obce Hrušky konštatoval, že to tam vyzerá rovnako ako po povodniach v obci Troubky v roku 1997. Ľudia sú podľa neho stále v šoku. Informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Premiér bol od rána na rokovaní Európskej rady v Bruseli. Do najviac postihnutých oblastí sa mohol vydať až v piatok popoludní po svojom návrate do Česka.

Spolu s ministerkou financií Alenou Schillerovou sa Babiš prešiel menej postihnutým začiatkom Hrušiek až k najviac zničenej časti za kostolom, kam policajti púšťali obyvateľov domov až po tom, čo to povolil statik.

„Tam je to apokalypsa. Hovorili sme s ľuďmi a vypočuli si ich osudy, sú zlomení. Treba im dodávať nádej. Prosia, aby prišla armáda, na čo sme odpovedali, že áno. Potrebujú tiež igelity na strechu, aby im tam netieklo. Najviac sa nás pýtajú, aká bude forma pomoci,“ povedala po návšteve Hrušiek Schillerová.

Pomoc z Únie

Babiš ešte v piatok dopoludnia v Bruseli žiadal predsedu Európskej rady Charlesa Michela a predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú o pomoc zo špeciálnych fondov Európskej únie pre postihnuté obce na južnej Morave.

Uviedol, že celkové škody je nutné vyčísliť do 12 týždňov a následne ich budú posudzovať európske inštitúcie. V priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov by malo padnúť rozhodnutie.

Ako uviedol spravodajský server ČT24, tornádo na juhu Moravy bolo najtragickejšie v Európe od roku 2001. Najničivejšie tornádo na kontinente zabilo v Rusku v roku 1984 približne 90 ľudí.

Stopa po tornáde je 26 kilometrov dlhá a 500 metrov široká, povedal podľa ČT24 Petr Münster z brnianskej pobočky Českého hydrometeorologického ústav.

Zemanov príhovor

K situácii na juhu Moravy bude mať český prezident Miloš Zeman v sobotu (26. 6.) večer mimoriadny prejav. Nakrúcať sa bude na zámku Lány a odvysiela ho o 18.50 h spravodajská stanica CNN Prima News. Informoval o tom v piatok portál Novinky.cz.

Prezident vyšle do okresu Hodonín príslušníkov Hradnej stráže, aby pomohli s odstraňovaním katastrofálnych následkov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet