Na hlavný obsah

Babišova vláda ustála hlasovanie o vyslovení nedôvery

Odchodom zo sály ju nepriamo podporili aj komunisti.

Babišova vláda ustála hlasovanie o vyslovení nedôvery
Český premiér Andrej Babiš počas mimoriadnej schôdze parlamentu v Prahe 3. júna 2021. Foto: TASR/AP

Vláda českého premiéra Andreja Babiša prežila vo štvrtok (3. 6.) hlasovanie o vyslovení nedôvery v českej Poslaneckej snemovni, ktoré iniciovala časť opozície.

Za návrh na vyslovenie nedôvery vláde hlasovalo 89 poslancov a proti ich bolo 82. Na vyslovenie nedôvery bolo potrebných prinajmenšom 101 hlasov. Informoval o tom spravodajský server ČT24.

Komunisti opustili sálu

Poslanci pristúpili k hlasovaniu vo štvrtok neskoro večer po viac ako 11 hodinách rokovaní. Kabinet podľa očakávaní podržali poslanci komunistickej strany, ktorí pred hlasovaním opustili sálu a nepriamo tak podporili Babišov menšinový kabinet ANO a ČSSD.

„KSČM sa rozhodla pre jednotný odchod zo sály, a nie pre aktívne vyslovenie nedôvery vláde,“ povedal jeden z členov strany Jiří Dolejš, ktorého citovala ČT24. Zdôraznil, že dôležité je ukázať jednotu vo vnútri strany.

Dôvodom mal byť zlý prístup k pandémii

Rokovanie vyvolali koalícia Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Pirátov s hnutím STAN. Predseda ODS Petr Fiala na úvod schôdze v mene navrhovateľov nazval hlasovanie „testom toho, či vláda stále zastupuje väčšinu voličov, ktorí jej v roku 2017 odovzdali svoj hlas vo voľbách“.

Ako dôvody na ukončenie Babišovej vlády menoval okrem iného zle zvládnutú pandémiu koronavírusu, pričom kritizoval pričasté zmeny na poste ministra zdravotníctva.

Pripomenul tiež, že súdy opakovane rušili alebo upozorňovali na nezákonnosť niektorých opatrení. Vláda podľa jeho slov tiež diskriminovala podnikateľov, ako napríklad malé obchody a služby. Ďalšími dôvodmi sú postup vlády v kauze Vrbětice či údajný konflikt záujmov Babiša vo vzťahu k firme Agrofert.

Samotný Babiš výsledky práce svojej vlády obhajoval, pričom spomenul napríklad navýšenie dôchodkov. Obvinenia z konfliktu záujmov odmietol.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet