Na hlavný obsah

Baťová nevedela, že sa jej meno spomenie v dodatku k Sputniku

Podľa Cigánikovej si to rezort zdravotníctva mohol odpustiť.

Baťová nevedela, že sa jej meno spomenie v dodatku k Sputniku
Na snímke riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová. Foto: TASR

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nemal informáciu o obsahu dodatku k zmluve k nákupu vakcíny Sputnik V. Ako uviedla hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková, ústav ani neprizvali na konzultácie v súvislosti s jeho prípravou.

S Baťovou o tom nik nehovoril

„O dôvodoch, prečo sa moje meno spomína dokonca v oficiálnom dodatku k zmluve, so mnou nikto doteraz nehovoril,“ reagovala pre TASR riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová. Dodatok podpísal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO) koncom apríla.

Uvádza sa v ňom, že kupujúci, teda Slovenská republika, plne rozumie vážnym obavám predajcu, ktoré boli spôsobené vyjadreniami zo strany predstaviteľov ŠÚKL, prezentovanými v slovenskej a medzinárodnej tlači. Spomína sa v ňom výrok Baťovej, že Sputnik, ktorý sa využíva v 40 krajinách sveta, spája len názov.

Cigániková: Toto tam nemuselo byť

Predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) si myslí, že súčasný šéf rezortu Lengvarský si takéto vyjadrenie mohol odpustiť.

„Je to výsledok nešťastných krokov Igora Matoviča (OĽANO). Myslím si, že súčasné ministerstvo zdravotníctva si vetu o ŠÚKL mohlo odpustiť. Toto tam nemuselo byť. Rozumiem tomu ako pokusu o zmierlivý krok. Napriek tomu si myslím, že za našimi ľuďmi by sme si mali stáť,“ povedala.

Poslankyňa tiež pripomenula, že ŠÚKL nemal v rukách zmluvu k tejto vakcíne. Zdôraznila, že ústav plnil pokyny ministerstva zdravotníctva. Dôvod na odvolanie Baťovej nevidí.

Poníženie bývalého vedenia

„Ak naši najvyšší úradníci a najväčší odborníci majú dopadnúť tak, že keď plnia príkazy ministerstva a potom sú medzinárodne dehonestovaní, len aby ministerstvo zo seba zmylo vinu, tak si nemyslím, že je to správne,“ zdôraznila.

Podľa nej výrok na adresu Baťovej, ktorý dodatok zmluvy obsahuje, predstavuje skôr poníženie bývalého vedenia rezortu zdravotníctva. Podpis dodatku vníma ako iniciatívu upokojiť situáciu a zlepšiť vzťahy.

Poslankyňa tvrdí, že exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) mal na spustenie očkovania všetky právomoci. Politické pnutie, ktoré následne vzniklo, považuje za zbytočné. Bývalému premiérovi zase pripisuje zodpovednosť za naštrbenie vzťahov nielen s európskymi partnermi, ale aj s Ruskom. Zároveň to vníma ako poníženie špičkových slovenských úradníkov a slovenskej diplomacie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko