Na hlavný obsah

Blinken vyzval Čínu na väčšiu transparentnosť v súvislosti s pôvodom koronavírusu

Poľaviť by mala aj v nátlakovej kampani na Taiwane.

Blinken vyzval Čínu na väčšiu transparentnosť v súvislosti s pôvodom koronavírusu
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Foto: TASR/AP

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v piatok (11. 6.) vyzval Čínu na väčšiu transparentnosť v súvislosti s pôvodom ochorenia COVID-19, ako aj uvoľnenie nátlaku na Taiwan. Informuje o tom agentúra AFP.

Blinken tak urobil v zriedkavom telefonickom rozhovore s vysokopostaveným čínskym predstaviteľom Jang Ťie-čch’om zo samitu krajín skupiny G7 v anglickom Cornwalle.

Šéf americkej diplomacie pritom „zdôraznil dôležitosť spolupráce a transparentnosti v súvislosti s pôvodom koronavírusu“ vrátane toho, aby sa umožnil návrat expertov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) do Číny.

„Vyzval tiež Peking, aby ukončil svoju kampaň nátlaku proti Taiwanu“ a mierumilovne vyriešil otvorené otázky medzi oboma krajinami, uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí USA.

Jang Ťie-čch‘, hlavný diplomat čínskej komunistickej strany, Blinkenovi povedal, že „skutočný multilateralizmus nie je pseudomultilateralizmus založený na záujmoch malých kruhov“. „Jediný skutočný multilateralizmus je založený na princípoch Charty OSN a medzinárodného práva,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet