Na hlavný obsah

Británia zápasí s delta variantom. Počet infekcií stúpol za mesiac o 50 %

Variant má na svedomí 90 percent prípadov infekcií v krajine.

Británia zápasí s delta variantom. Počet infekcií stúpol za mesiac o 50 %
Na ilustračnej snímke ľudia plaviaci sa na člne na rieke Cam v anglickom meste Cambridge. Foto: TASR/AP

Počet prípadov ochorenia COVID-19 v Anglicku „exponenciálne stúpa“ a posledné odhady určujú reprodukčné číslo na 1,44, uviedla vo štvrtok 17. júna britská stanica Sky News.

Infekcie medzi 3. májom a 7. júnom stúpli o 50 percent v súčinnosti s nárastom výskytu tzv. variantu delta, ktorý prvýkrát objavili v Indii a ktorý sa medzičasom stal v Spojenom kráľovstve dominantným.

Delta variant v súčasnosti tvorí 90 percent prípadov koronavírusu v krajine.

Zdvojnásobenie každých 11 dní

Počet prípadov ochorenia COVID-19 sa zdvojnásobuje každých 11 dní, vyplýva zo štúdie vedcov elitnej londýnskej univerzity Imperial College London.

Z údajov tiež vyplýva, že infikovaný bol jeden zo 670 ľudí s najvyššou prevalenciou na severozápade krajiny.

Podľa profesora v odbore dynamiky nákazlivej choroby Stephena Rileyho zo spomínanej univerzity je exponenciálny rast v rozšírení poháňaný nákazou medzi mladšími ľuďmi.

Zasahuje mladých

Štúdia ukázala, že prevalencia je vyššia u vekovej kategórie od piatich do 12 rokov, ako aj u mladších dospelých vo veku od 18 do 24 rokov.

Počet infikovaných v týchto vekových kategóriách je zhruba päťkrát vyšší než u ľudí nad 65 rokov, ktorí sú plne zaočkovaní proti koronavírusu.

Ako Riley dodal, napriek tomu, že v súčasnosti je v spoločnosti značná imunita, nezabraňuje to exponenciálnemu rastu a vedci sa domnievajú, že rozšírenie vakcinácie „by malo podstatne pomôcť znížiť celkový rast epidémie“.

Občania vo vekovej kategórie 21 a 22 rokov sa môžu v Británii zaočkovať proti koronavírusu od stredy 16. júna a podľa očakávania sa k nim koncom týždňa pridajú vekové kategórie 18 až 20 rokov, uzatvára Sky News.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet