Na hlavný obsah

Cichanovská na demonštrácii v Prahe: Nech žije Bielorusko!

Boj za demokraciu prišli podporiť stovky ľudí.

Cichanovská na demonštrácii v Prahe: Nech žije Bielorusko!
Bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská. Foto: TASR/AP

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská v pondelok (7. 6.) za prísnych bezpečnostných opatrení vystúpila na demonštrácii „Spoločne za Bielorusko“ na Staromestskom námestí v Prahe. Na podujatí sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí, informoval portál Novinky.cz.

„Som hrdá na ľudí, ktorí naďalej verejne vyjadrujú podporu politickým väzňom. Iba my, ktorí dávame svoj odpor verejne najavo, môžeme dosiahnuť prepustenie tisícov nevinných väzňov,“ vyhlásila Cichanovská a poďakovala sa ľudom, ktorí prišli podporiť bieloruskú opozíciu.

Počas svojho krátkeho vystúpenie tiež uviedla, že „iba strach a hrdosť“ ju nútia pokračovať v tom, čo robí. „Nech žije Bielorusko!“ uviedla na záver.

Okrem Cichanovskej na proteste proti režimu v Bielorusku a autokratickej vláde Alexandra Lukašenka vystúpili aj herečka Anna Geislerová, hudobník Jiří Macháček, ako aj niektorí členovia českého Senátu.

Právoplatná víťazka volieb

Cichanovská pricestovala na štvordňovú návštevu Česka v nedeľu (6. 6.) večer. Na utorok (8. 6.) má naplánované stretnutia s prezidentom Milošom Zemanom a premiérom Andrejom Babišom. V stredu (9. 6.) vystúpi s prejavom v Senáte a stretne sa s ministrom zahraničných vecí Jakubom Kulhánkom. Z bezpečnostných dôvodov však nie je kompletný harmonogram jej návštevy verejne dostupný.

Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil označil v pondelok (7. 6.) líderku bieloruskej opozície za právoplatnú víťazku prezidentských volieb, v ktorých vlani v auguste kandidovala proti dlhoročnému lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet