Na hlavný obsah

Čína vyslala na novú vesmírnu stanicu prvú posádku

Krajina má ambiciózny vesmírny program.

Čína vyslala na novú vesmírnu stanicu prvú posádku
Nosná raketa Šen-ťien 2F počas štartu kozmickej lode Šen-čou 12 s troma čínskymi kozmonautmi. Foto: TASR/AP

Čína vyslala prvú vesmírnu misiu s posádkou po piatich rokoch. Trojica vedecky orientovaných vojenských pilotov smeruje na novú čínsku vesmírnu stanicu Tchien-che. Dvaja skúsení astronauti a jeden nováčik by na nej mali pobudnúť tri mesiace. Uskutočnia viaceré testy a experimenty, pričom sa pripravia na sériu výstupov do otvoreného vesmíru.

Vesmírna loď Šen-čou 12, ktorú na obežnú dráhu vyniesla raketa Čchang-čeng 2F, vyštartovala krátko po 9:22 miestneho času (3:22 SELČ) zo základne Ťiou-čchüan na okraji púšte Gobi.

vesmírny lt-Šen-čou 12
Čínski astronauti zľava Tchang Chung-po, veliteľ misie Nie Chaj-šeng a Liou Po-ming mávajú pred štartom kozmickej lode Šen-čou 12.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Počas nasledujúcich štyroch až šiestich hodín by sa mali astronauti pripravovať na spojenie s Tchien-che, ktoré je podľa zástupcu vedúceho vesmírnej misie naplánované na 16:00 (10:00 SELČ).

Nová vesmírna stanica

Peking vypustil na obežnú dráhu Zeme hlavný modul prvej čínskej stálej vesmírnej stanice 29. apríla. O mesiac neskôr k nemu zamierila nákladná raketa Tchien-čou-2, ktorá viezla palivo, skafandre, vybavenie pre astronautov a zásoby jedla.

Čínska vesmírna stanica, ktorá je navrhnutá na minimálne desaťročnú prevádzku, by mala v čase dokončenia vážiť zhruba 66 ton. To je výrazne menej ako Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorá by po dokončení mala vážiť okolo 450 ton.

Ambiciózny vesmírny program

Očakáva sa, že s Čínou na experimentoch na vesmírnej stanici budú spolupracovať európske štáty aj Organizácia Spojených národov (OSN). Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) musí pre nadviazanie kontaktu s čínskym vesmírnym programom dostať povolenie od Kongresu Spojených štátov, ten sa však v tejto súvislosti zdráha.

Čína má ambiciózny vesmírny program. V roku 2003 vyslala na obežnú dráhu prvého astronauta a neskôr tam poslala aj vesmírnu stanicu.

V roku 2019 sa stala prvou krajinou, ktorá pristála s roverom na odvrátenej strane Mesiaca a minulý rok odtiaľ priviezla prvé vzorky od 70. rokov minulého storočia. Vlani zase úspešne poslala na Mars rover, ktorý na červenej planéte pristál 14. mája 2021.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet