Na hlavný obsah

Európsky parlament definitívne schválil covidové pasy

Uľahčia cestovanie v čase pandémie.

Európsky parlament definitívne schválil covidové pasy
Turistka fotí v prístavnom meste Sóller, v severozápadnej časti španielskeho ostrova Malorka. Foto: TASR/AP

Europoslanci v stredu (9. 6.) schválili nové nariadenie o covid pasoch pre občanov Európskej únie.

Digitálne osvedčenie má počas pandémie uľahčiť cestovanie v EÚ a prispieť k hospodárskemu ozdraveniu členských štátov po mesiacoch utlmeného cestovného ruchu naprieč Úniou.

Covidové pasy budú bezplatne vydávať vnútroštátne orgány, pričom by mali byť k dispozícii v papierovej alebo digitálnej forme s QR kódom. Formálne sa zavedú do obehu od 1. júla na obdobie 12 mesiacov.

Tri rôzne certifikáty

Pasy budú obsahovať potvrdenie o zaočkovaní, negatívnom výsledku či prekonaní ochorenia COVID-19. V praxi tak pôjde o tri rôzne certifikáty. Akceptovať ich budú všetky členské štáty EÚ.

„Osvedčenie nebude podmienkou využívania práva na voľný pohyb a nebude sa považovať za cestovný doklad,“ uviedla Ivana Janíková z tlačového strediska europarlamentu.

Zabránia cestovným obmedzeniam

So vznikom osvedčení už členské štáty EÚ nebudú môcť uvaliť na ich držiteľov ďalšie cestovné obmedzenia a opatrenia, ako sú karanténa či dodatočné testovanie, pokiaľ nebudú nevyhnutné z dôvodu ochrany verejného zdravia.

Ak bude chcieť členský štát takéto obmedzenia zaviesť, bude musieť najneskôr 48 hodín pred začiatkom ich uplatňovania upozorniť Európsku komisiu ako aj ostatné členské krajiny. Verejnosť by sa o nich mala dozvedieť aspoň s 24-hodinovým predstihom.

Prístupné testovanie

Na základe schváleného nariadenia by mali členské štáty zabezpečiť širokej verejnosti dostupné a cenovo prijateľné testovanie. Na tieto účely Európska komisia prisľúbila uvoľniť krajinám 100 miliónov eur.

Vakcíny si určia štáty

Všetky krajiny EÚ budú jednotne akceptovať osvedčenia iných štátov o očkovaní vakcínami schválenými Európskou liekovou agentúrou (EMA).

Jednotlivé štáty sa okrem toho budú môcť rozhodnúť, či uznajú aj vakcíny schválené v rámci vnútroštátnych schvaľovacích postupov danej krajiny alebo vakcíny, ktoré schválila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na núdzové použitie.

Osobné údaje v bezpečí

Pasy sa budú overovať offline, pričom europarlament deklaruje, že sa nebudú uchovávať žiadne osobné údaje. Všetky citlivé údaje sa musia spracovávať v súlade so všeobecným nariadeniami o ich ochrane.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko