Na hlavný obsah

Fico chce v pondelok podať návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra

V parlamente je pripravený čítať správu SIS, ktorú predniesol Kollár.

Fico chce v pondelok podať návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra
Na snímke zľava predseda strany Smer-SD Robert Fico a minister vnútra Roman Mikulec. Foto: TASR/koláž RTVS

Opozičný Smer-SD má podať v pondelok (7. 6.) návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO). Na nedeľnej (6. 6.) tlačovej konferencii to povedal šéf strany Robert Fico. Avizoval, že by mohol na schôdzi k odvolávaniu Mikulca čítať údajnú uniknutú správu Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorú na neverejnej schôdzi čítal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Fico zároveň kritizoval vystúpenia premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica v nedeľnej diskusnej relácii.

Utajenú správu chce čítať na verejnej schôdzi

„Budem pokojne čítať správu, tú správu, ktorú prečítal v Národnej rade SR pán predseda Kollár,“ povedal Fico. Správa potvrdzuje dôkazy a hovorí o minimálne štyroch konkrétnych kauzách, kde dochádzalo k ovplyvňovaniu svedkov a manipulácii trestného konania, tvrdí.

Podľa predsedu Smeru-SD je evidentné, že vo väzbe sedia ľudia bez dôkazov na základe krivých obvinení. „Sme za prešetrenie vecí normálnym spôsobom, aby boli tí ľudia na slobode a mali možnosť sa brániť,“ dodal.

Predseda parlamentu má po podaní návrhu schôdzu zvolať do siedmich dní. Odvolávať Mikulca chce opozícia v súvislosti so situáciou v silových zložkách. Na odchod z funkcie ho už vyzvali aj nezaradení poslanci z mimoparlamentného Hlasu-SD. Mikulec dôvod na odchod nevidí.

Kritizoval premiéra aj špeciálneho prokurátora

Heger aj Lipšic hovorili podľa Fica v reláciách klamstvá, a to bez oponentov. „Lipšic potvrdil, že je politik a nie špeciálny prokurátor, že je pobočníkom Matoviča,“ vyhlásil Fico.

Zároveň kritizoval premiérove tvrdenia, že vláda koná promptne v boji s ochorením COVID-19. Poukázal na vysoké množstvo obetí pandémie. „Straší nás nemohúcnosť a nepripravenosť Hegera. Na každú otázku odpovedá plánom obnovy,“ povedal Fico s tým, že to znamená, že vláda nebola pri svojom nástupe pripravená.

Fico vyhlásil, že úlohou špeciálneho prokurátora je chrániť zákonnosť v štáte, nemôže sa správať ako inkvizítor. Skonštatoval, že jeho úlohou je zbierať dôkazy v prospech aj v neprospech podozrivých osôb.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko