Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Globsecu sa zúčastní aj pápež, s príhovorom vystúpi virtuálne

Na podujatie príde aj prezidentka Čaputová či premiér Heger.

Globsecu sa zúčastní aj pápež, s príhovorom vystúpi virtuálne
Pápež máva veriacim počas nedeľňajšej modlitby Anjel pána na Námestí Sv. Petra vo Vatikáne 5. júla 2020. Foto: TASR/AP

Na tohtoročnej konferencii Globsec Bratislava Forum 2021 potvrdili účasť traja prezidenti, traja predsedovia vlád a 25 ministrov či ich zástupcov z rôznych štátov. Na diaľku má na podujatí, ktoré sa od 15. do 17. júna uskutoční v Bratislave, vystúpiť aj pápež František. Vo štvrtok (10. 6.) o tom informoval prezident Globsecu Robert Vaas.

Nosnou témou konferencie bude obnova sveta po pandémii, nielen z pohľadu zdravotníctva. Rečníci sa budú zaoberať napríklad aj obnovou dôvery v demokraciu a inštitúcie, ekonomickým rastom a udržateľnosťou, reguláciou nových technológií, kybernetickou bezpečnosťou, ale aj vplyvom pandémie na verejné zdravie a zdravotníctvo.

Konferencia opäť v tieni pandémie

Ide už o druhý Globsec organizovaný počas pandémie, do jeho organizácie tak vstupujú aj pandemické a cestovné obmedzenia, ktoré sú komplikáciou pri zahraničných účastníkoch. Vaas napriek tomu hodnotí aktuálny ročník ako jeden z najsilnejších.

Vystúpiť má 145 spíkrov, medzi nimi aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger (OĽANO), ale aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz či prezident Chorvátska Zoran Milanović. Mimoriadnym hosťom bude pápež František.

Časť hostí príde osobne, časť virtuálne, pričom celkovo sa na konferencii zúčastnia zástupcovia takmer stovky krajín.

Súčasťou podujatia bude aj udeľovanie Česko-slovenskej transatlantickej ceny za prínos pre podporu demokracie a transatlantického spojenectva. Tento rok ju získajú Václav Havel (in memoriam) a prezident Brookingsovho inštitútu generál John Allen.

Podmienkou vstupu na konferenciu bude negatívny PCR test na nový koronavírus nie starší ako 48 hodín. Pri zahraničných účastníkoch sa budú vyžadovať dva. Organizátori prijali aj ďalšie opatrenia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko