Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Grécko schválilo reformu trhu práce. V krajine vyvolala štrajky

V rámci štrajku nepremávali trajekty a kolabovala verejná doprava.

Grécko schválilo reformu trhu práce. V krajine vyvolala štrajky
Protestujúci spievajú pred budovou parlamentu počas protestov proti kontroverzne vnímanej reforme trhu práce. Foto: TASR/AP

Grécky parlament v stredu (16. 6.) schválil kontroverzne vnímanú reformu trhu práce, ktorá v krajine vyvolala vlnu štrajkov a protestov. Podľa kritikov reforma oslabí práva zamestnancov, zatiaľ čo vláda hovorí o modernizácii trhu práce, informovala agentúra AFP.  

Nepremávali trajekty

Proti návrhu reformy protestovali v stredu v Aténach tisíce ľudí a mnohí zamestnanci – už druhýkrát v priebehu týždňa – vstúpili do protestného 24-hodinového štrajku. Poslanci však vládny návrh napriek tomu schválili, keď zaň v 300-člennom parlamente hlasovalo 158 členov konzervatívnej strany Nová demokracia premiéra Kyriakosa Mitsotakisa.

V rámci štrajku v stredu nepremávali trajekty na turistami vyhľadávané ostrovy v Egejskom mori a došlo k výpadkom vo verejnej doprave v Aténach. Štrajk ochromil aj činnosť niektorých štátnych úradov.

Vláda reformu obhajuje

Vláda zdôrazňuje, že reforma modernizuje zastaranú legislatívu a prispôsobuje ju európskym štandardom. Vyzdvihuje najmä zavedenie flexibility pracovného času, uzákonenie pravidiel pre prácu z domu či posilnenie ochrany voči sexuálnemu obťažovaniu na pracovisku.

Kritici z radov odborárov a ľavicových strán naopak hovoria, že reforma oslabuje práva a istoty zamestnancov a legalizuje ich zneužívanie na vykonávanie nadčasov. Nepozdáva sa im ani sprísnenie pravidiel organizovania štrajkov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet