Na hlavný obsah

Hlas a Smer žiadajú sprístupnenie Sputnika aj pre ľudí nad 60 rokov

Koalícia vytvára vakcíne antikampaň, tvrdí Tomáš.

Hlas a Smer žiadajú sprístupnenie Sputnika aj pre ľudí nad 60 rokov
Ruská vakcína Sputnik V. Foto: RTVS

Strany Smer-SD a Hlas-SD žiadajú vládu aj Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, aby umožnili očkovanie vakcínou Sputnik V aj ľuďom nad 60 rokov. Argumentujú tým, že o ruské vakcíny je v tejto vekovej kategórii veľký záujem, a že očkovanie starších ľudí v Rusku povolili od septembra minulého roka.

Poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš zdôraznil, že očkovanie na Slovensku musí byť striktne dobrovoľné. Najlepším riešením je podľa jeho slov voľný výber vakcín. Hovorí, že antikampaň voči Sputniku V vytvára koalícia sama.

Záujem o ruskú vakcínu vo vekovej kategórii nad 60 rokov potvrdila aj Valéria Pokorná z Jednoty dôchodcov Slovenska. Presné číslo však uviesť nevedela. Poukázala na množstvo telefonátov a emailov.

Lengvarský podkopáva Sputnik, kritizuje Blaha

Opozičný poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) viní z nemožnosti očkovania starších ľudí ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽANO). Podľa jeho slov minister toto očkovanie sabotuje. Blaha považuje Sputnik V za jednu z najkvalitnejších vakcín proti ochoreniu COVID-19, pričom sa odvolal na vedecký časopis The Lancet.

Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová v reakcii pre TASR uviedla, že bezpečnosť pacienta je pre ministerstvo zdravotníctva prioritou, a preto sa rozhoduje na základe dôkladných odborných podkladov. „Z ruskej strany sme ešte požiadali o doloženie ďalších odborných podkladov a následne po ich preštudovaní a odbornom posúdení budeme informovať o záveroch,“ uzavrela.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko