Na hlavný obsah

Jedinú iránsku jadrovú elektráreň na niekoľko dní pre poruchu odstavili

Bližšie informácie o charaktere poruchy známe nie sú.

Jedinú iránsku jadrovú elektráreň na niekoľko dní pre poruchu odstavili
Iránska jadrová elektráreň Foto: TASR/AP

Iránsku jadrové elektráreň pri meste Búšehr na niekoľko dní dočasne odstavili z prevádzky. Oznámila to v noci na pondelok 21. júna Iránska agentúra pre atómovú energiu (AEOI), ktorá to na svojej webovej stránke zdôvodnila bližšie nešpecifikovanou „technickou poruchou“.

„V dôsledku technickej poruchy v elektrárni Búšehr a po informovaní ministerstva energetiky bola elektráreň dočasne odstavená a odpojená od elektrickej siete,“ cituje agentúra AFP z vyhlásenia AEOI. „Po odstránení technickej poruchy bude táto elektráreň v priebehu niekoľkých najbližších dní opäť pripojená k národnej elektrickej sieti,“ dodala agentúra.

Elektráreň pri Búšehri (vzdialená je 17 kilometrov juhovýchodne od tohto mesta) je jedinou jadrovou elektrárňou v Iráne a prvou na Blízkom východe. Zatiaľ v nej pracuje jediný zo štyroch plánovaných reaktorov VVER s výkonom 1000 MW.

Prípravné práce na jej výstavbe sa začali už v roku 1975. Jej stavbu však skomplikovala islamská revolúcia v roku 1979, v dôsledku ktorej sa výrazne zhoršili vzťahy Iránu zo Západom, ako aj iracko-iránska vojna (1980 – 1988). Na dokončení elektrárne sa preto začalo podieľať Rusko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet